Pękające naczynka
Pękające naczynka krwionośne to poważny problem medyczny i estetyczny kobiet w różnym wieku, również tych, które właśnie zostały mamami. Problemy te mogą szczególnie nasilić się podczas upałów, pod wpływem gwałtownych zmian temperatury (np. po wyjściu z pracy, gdzie jest klimatyzacja, na zewnątrz, gdzie panuje upał).
Skąd się biorą popękane naczynka?
Pękające naczynka zwane „pajączkami” są problemem złożonym. Powodują je zarówno czynniki wewnętrzne (wrodzone) jak i zewnętrzne (nabyte). W pierwszym przypadku do ich powstawania przyczyniają się skłonności genetyczne, cienkie i kruche naczynia, wrażliwa i delikatna skóra, schorzenia układu pokarmowego (np. uszkodzenia wątroby), ciąża (zmiany hormonalne), zaburzenia krążenia czy nadciśnienie tętnicze. W drugim przypadku to skutek działania czynników zewnętrznych (intensywnych kąpieli słonecznych, wahań temperatury, dużej wilgotności), wizyt w solarium, saunie, długotrwałego stosowania sterydów, rentgenoterapii (leczenie promieniami rentgena) czy urazów zewnętrznych (oparzeń, odmrożeń i stłuczeń).
Jak wzmocnić pękające naczynka?
Jest wiele sposobów pozwalających wzmocnić pękające naczynka. Po pierwsze kup kosmetyki ze składnikami działającymi obkurczająco i wzmacniająco na naczynka (wyciąg z arniki, kasztanowca, miłorzębu japońskiego), unikaj natomiast retinolu i kwasów owocowych. Jedz cytrusy i zażywaj preparaty z uszczelniającymi naczynka: rutyną i diosminą, oraz produkty zawierające duża ilość witaminy C (papryka, pietruszka, kiwi). Co dzień spaceruj – to poprawi krążenie krwi.
Unikaj mocnej kawy, alkoholu, rozgrzewających kąpieli i przypraw: pieprzu, cynamonu, imbiru.
Unikaj sauny, ciepłych kąpieli i solarium oraz stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego.
Możesz też sięgnąć po specjalne tabletki przeznaczone do pielęgnacji cery naczynkowej (znajdziesz je w aptece). To wzmocni delikatne ścianki naczyń krwionośnych i pomoże uodpornić je na nagłe zmiany temperatury. Znakomicie poprawiają stan cery naczynkowej maski algowe. Działają łagodząco, nawilżają i wzmacniają skórę. Unikaj pilingów ziarnistych, preparatów z alkoholem do oczyszczania cery i kosmetyków rozgrzewających skórę. Zawsze przed wyjściem na słońce, stosuj krem ochronny z bardzo wysokim filtrem UV – co najmniej SPF 25. Rano i wieczorem staraj się przetrzeć twarz płynem micelarnym (płyn złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia).
Pajączki i rumieniec możesz usunąć również w gabinetach kosmetycznych. Można zamrozić je ciekłym azotem, usunąć laserem albo wymasować skórę specjalnym urządzeniem emitującym ultradźwięki.
Domowe maseczki wzmacniające naczynka
Maseczka nagietkowa na rozszerzone naczynka
Wymieszać po łyżce kwiatu nagietka, rumianku, ziela kasztanowca oraz skrzypu i zalać szklanką wrzątku. Po naciągnięciu odcedzić napar i wymieszać z kilkoma łyżeczkami mąki ziemniaczanej. Po przestudzeniu nałożyć maseczkę na miejsca z popękanymi naczynkami.
Maseczka do cery z pękającymi naczynkami
Po łyżce zmielonego siemienia lnianego i liści mięty zalać szklanką wrzątku i odstawić do naciągnięcia. Przecedzone zioła położyć na twarz i przykryć kompresem.
Szałwiowa maseczka łagodząco-odświeżająca do skóry wrażliwej ze skłonnością do pękających naczynek
2 łyżki suszonej szałwi zalać 2 łyżkami gorącej ( nie wrzącej) wody. Przykryć i odstawić w chłodne miejsce do przestygnięcia. Kiedy zioła napęcznieją i będą miały letnią temperaturę, nałożyć maskę na twarz, dekolt i szyję na 15 minut. Zmyć letnią wodą.
Lawendowo-rozmarynowa maseczka łagodząca i odświeżająca do skóry wrażliwej ze skłonnością do pękających naczynek
2 łyżki suszonej lawendy i 2łyżki suszonego rozmarynu zalać 1/2 szklanki wrzątku i podgrzewać na małym ogniu, aż powstanie gęsta papka. Dodać 1/2 łyżki mąki rozrobionej w odrobinie zimnej wody. Nałożyć na twarz na 20 minut.