Miej ból z głowy
Cierpisz na bóle głowy częściej niż kiedykolwiek? Niestety, to częsta przypadłość, która nęka przyszłe mamy. Podpowiadamy, jak szybko i bezpiecznie pozbyć się tej dolegliwości.
Może dopaść Cię zaraz na początku ciąży i prześladować aż do porodu. Jeśli wykryjesz przyczynę, masz szansę na pozbycie się problemu. Najlepszym i najbardziej skutecznym bowiem sposobem zapobiegania i leczenia uporczywego bólu głowy, jest zlikwidowanie jego przyczyny.
Główni winowajcy
W pierwszy trymestrze sprawcą męczącego bólu głowy są przede wszystkim hormony. W czwartym miesiącu ciąży, gdy ich poziom się reguluje, sytuacja może się poprawić. Ale nie zawsze tak jest. Przyczyn może być bowiem więcej: hałas, stres, nadmiar lub niedobór snu, przemęczenie czy brak ruchu na świeżym powietrzu. Ból głowy może być spowodowany również niewłaściwym odżywianiem czy przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów. Winę za dolegliwość często ponosi także materac, na którym śpisz.
Aby uniknąć problemu
Lepiej zapobiegać niż leczyć – to stare przysłowie jest wciąż aktualne. Warto zmienić swój styl życia, zanim pojawi się problem bolącej głowy. Przede wszystkim zwolnij obroty i rozluźnij się. Naprawdę nie ma sensu przejmować się głupotami takimi jak np. bałagan w szafie z ubraniami. Jeśli nie jesteś w stanie uniknąć stresu, medytuj lub uprawiaj jogę – świetnie odprężają i rozluźniają. Dużo odpoczywaj, zarówno w dzień, jak i w nocy – pamiętaj jednak, aby nie spać dłużej niż 8-10 godzin. Unikaj hałasu i zadymionych pomieszczeń. Dobrze zrobią Ci codzienne spacery – nie tylko zadbają o dobrą kondycję fizyczną, ale przede wszystkim dotlenią organizm. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz a przede wszystkim w których śpisz. Pamiętaj o regularnych posiłkach. Głód też może być przyczyną bólu głowy! Zwróć uwagę na to co pijesz: unikaj kawy i herbaty, wypijaj minimum 2 litry dziennie niegazowanej wody mineralnej. Ból głowy może pochodzić od kręgosłupa, dlatego sprawdź swój materac – nie powinien być ani za miękki ani za twardy. Wyprostuj się – długie czytanie książki z głową stale pochyloną, może przyczynić się do dolegliwości.
Gdy dopadnie Cię ból głowy…
…wypróbuj bezpieczne i szybkie metody. Jest szansa, że któraś z nich pomoże pozbyć się problemu. Na początek weź ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel. Postaraj się jednak, aby nie trwała dłużej niż 15 minut. Ulgę przynosi odpoczynek w zaciemnionym pokoju, z dala od hałasu. Jeśli dopadnie Cię ból głowy, możesz zrobić chłodny okład na czoło. Pomóc może również delikatny masaż skroni. W ciąży obowiązuje zasada: im mniej leków tym lepiej. Są jednak sytuacje, kiedy podanie specyfiku jest konieczne. Tak może być z uporczywym bólem głowy, który nie pozwala Ci normalnie funkcjonować. W takim przypadku pomóc może bezpieczny w ciąży paracetamol, którego dawkowanie powinien ustalić Ci lekarz. Skontaktuj się ze swoim lekarzem, jeśli bólowi głowy towarzyszą inne dolegliwości takie jak np. obrzęki twarzy, rąk, gorączka, nudności, zaburzenia widzenia czy sztywność karku.