Kobiece infekcje w ciąży
W pochwie żyje wiele bakterii, które na co dzień nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia. Groźne stają się wtedy, gdy zmiana pH ułatwi im rozmnażanie się a tym samym zajęcie szyjki macicy.
W okresie ciąży, na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety, środowisko pochwy zmienia się na zasadowe. Taki stan sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.
Swędzi, piecze….
Wodnista, mleczna wydzielina o łagodnym zapachu nie jest w ciąży oznaką choroby. Powodem do niepokoju mogą być nieprzyjemnie pachnące żółtawe lub zielonkawe upławy o serowatej konsystencji. Jeśli takiej wydzielinie towarzyszy swędzenie i pieczenie, możesz być pewna że „złapałaś” infekcję pochwy. W tej sytuacji musisz udać się do lekarza, który przepisze odpowiednie środki (ginekolog może zlecić również badania dodatkowe jak np. badanie bakteriologiczne pochwy). Dolegliwość musisz wyleczyć, nieleczona stanowi zagrożenie dla maleństwa: może być przyczyną poronienia, pęknięcia pęcherza płodowego lub porodu przedwczesnego.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Aby zapobiec infekcjom pochwy w okresie ciąży, w sposób szczególny musisz dbać o higienę. Nie chodzi o to, aby używać drogich środków czy myć się kilka razy dziennie – nadgorliwość w tej dziedzinie też nie jest wskazana. Ważne, aby do pielęgnacji okolic intymnych stosować łagodny środek, który nie zaburzy pH pochwy. Podmywaj się zawsze od przodu do tyłu – unikniesz przeniesienia bakterii z okolic odbytu do pochwy. Noś wyłącznie bawełnianą, przewiewną bieliznę. Unikaj ciągłego noszenia wkładek oraz obcisłych spodni.
Do swojej diety włącz jogurty, zawierające żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego – wpływają korzystnie na florę bakteryjną pochwy. Ogranicz spożycie cukrów, stanowią bowiem świetną pożywkę dla bakterii.