Nadciśnienie ciążowe
Jest groźne zarówno dla matki jak i rozwijającego się w jej ciele maluszka. Dlatego jeśli borykasz się z problemem wysokiego ciśnienia tętniczego, musisz być pod szczególną opieką lekarską.
To bardzo ważne, aby w okresie ciąży regularnie badać ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli jest wysokie, masz szansę na urodzenie zdrowego dziecka i unikniecie kłopotów zdrowotnych. Pod warunkiem, że będziesz ściśle przestrzegać zaleceń lekarza.
Za wysokie ciśnienie
Nadciśnienie ciążowe jest związane tylko z okresem, kiedy kobieta oczekuje dziecka. Najczęściej dolegliwość ustępuje w ciągu kilku tygodni lub miesięcy po urodzeniu maluszka. Zwykle pojawia się po 20. tygodniu ciąży. Jeśli towarzyszą mu obrzęki oraz utrata białka z moczem (białkomocz) może dość do zatrucia ciążowego , zwanego gestozą.
Nadciśnienie ciążowe pojawia się najczęściej u kobiet otyłych, powyżej 35 roku życia. Wśród kobiet, będących w grupie ryzyka są również te, które mają problemy z nerkami lub chorują na cukrzycę.
Zagrożenia
Wysokie ciśnienie w ciąży może mieć poważne konsekwencję dla Ciebie i dla maluszka. Jeśli nie będziesz stosowała się do zaleceń lekarza grożą, Ci takie powikłania jak: udar mózgu, zawał serca i niewydolność krążenia. Bardzo niebezpieczna jest rzucawka – napad drgawek. Jeśli do niej dojdzie, może to się skończyć nawet śmiercią: Twoją i dziecka. Kobiety z wysokim ciśnieniem muszą być pod stałą opieka lekarską również z uwagi na fakt, iż zagrożone są porodem przedwczesnym.
Nieleczone nadciśnienie w okresie ciąży może być również niebezpieczne dla dziecka – maluszek może być niedotleniony, gorzej odżywiony. W takiej sytuacji występuje niebezpieczeństwo, iż maluszek przestanie rosnąć lub dojdzie do przedwczesnego oddzielenia się łożyska.
Leczenie
Jeśli Twoje ciśnienie jest za wysokie, musisz je mierzyć regularnie. Lekarz z pewnością przepisze Ci odpowiednie leki, które są bezpieczne dla Ciebie i dziecka. Powinnaś również dużo odpoczywać. Jeśli masz stresującą pracę, lekarz skieruje Cię na zwolnienie lekarskie. Musisz unikać nadmiaru soli w diecie. Częściej niż zwykle będziesz musiała dokonywać pomiaru ciśnienia. Często trzeba będzie robić badanie USG, zapisy KTG, morfologię krwi oraz badania pod kątem wydolności wątroby i nerek.