Problemy z tarczycą przyczyną niepłodności
Każda z nas chciałaby mieć ślicznego i zdrowego bobaska. Niestety nie zawsze spełnianie marzeń jest takie proste. Problemy z tarczycą mogą się przyczynić do problemów z zajściem w ciążę.
Ważny gruczoł
Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, znajdujący się na przedniej powierzchni szyi. Jej prawidłowe funkcjonowanie ma ogromne znaczenie dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Narząd ten produkuje bowiem hormony, które odpowiedzialne są za przemianę materii we wszystkich narządach i komórkach organizmu. Pracą tarczycy steruje hormon TSH, który wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Tarczyca wytwarza 3 hormony: T3, T4, oraz kalcytoninę. Jeśli tarczyca wytwarza za mało lub za dużo hormonów, pojawiają się problemy zdrowotne.
Problem z zajściem w ciążę
Niedoczynność tarczycy to choroba polegającą na niedostatecznym wydzielaniu hormonów przez ten gruczoł. W związku z tym może dojść do różnych powikłań w obrębie całego organizmu ludzkiego, pod postacią spowolnienia procesów metabolicznych. Niedobór hormonów tarczycy w dużym stopniu odpowiedzialny jest za problemy z płodnością. W łagodnej niedoczynności tarczycy, ciąża jest wprawdzie możliwa, ale wiąże się z ryzykiem poronienia oraz porodu przedwczesnego. Niedoczynność tarczycy (wysokie TSH) sprzyja nadprodukcji prolaktyny, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na płodność.
Problemy w ciąży
Jeśli masz problemy z tarczycą, musisz koniecznie poddać się leczeniu. Jeśli nawet uda Ci się zajść w ciążę, niedobór hormonów wydzielany przez ten gruczoł, może mieć niekorzystny wpływ na funkcję rozwijającej się tarczycy Twojego dziecka i co najważniejsze na rozwój jego centralnego układu nerwowego. Nadczynność tarczycy wyklucza przyjmowanie w ciąży zestawów witaminowych, zawierających jod. Dlatego tak ważna jest diagnoza a potem leczenie chorób tarczycy.
Objawy i leczenie
Objawy świadczące o tym, iż Twoja tarczyca wydziela niedostateczną ilość hormonów są uczucie zimna, senność, przewlekłe zmęczenie oraz zwolniona akcja serca. O nadczynności gruczołu mogą świadczyć kołatanie serca, niepokój, wilgotna i gorąca skora oraz drżenie mięśni. Badaniem, które określi czy wszystko jest w porządku jest oznaczenie poziomu hormonów we krwi. Podstawową formą leczenia niedoczynności tarczycy jest uzupełnienie hormonów tarczycy za pomocą leków. Dawkę określa lekarz na podstawie wyników badań. Czas leczenia zależy od typu choroby i zazwyczaj przynosi dobre efekty. W dzisiejszych czasach kobiety mające problem z niedoczynnością tarczycy rodzą zdrowe i silne dzieci. Pod warunkiem, że poddane sa odpowiedniemu leczeniu.