Zapalenie przydatków
Statystyki dowodzą, że coraz więcej kobiet cierpi na nawracające stany zapalne przydatków. Źródłem infekcji są bakterie, które dostają się do organizmu najczęściej przez pochwę. Nieleczone infekcje mogą prowadzić do powikłań – najgroźniejszym z nich jest bezpłodność.
Przydatki to wspólna nazwa dla jajowodów, jajników oraz wiązadeł macicy. Ponieważ wszystkie te narządy znajdują się bardzo blisko siebie, infekcja jednego, w krótkim czasie przenosi się na pozostałe.
Groźne bakterie
Zapalenie przydatków to dolegliwość, która dotyczy głównie młodych, aktywnych seksualnie kobiet (najczęściej tych, które współżyją z kilkoma partnerami). Mniej narażone na zakażenie są kobiety, które stosują tabletki antykoncepcyjne – zagęszczony w wyniku ich przyjmowania śluz, stanowi dobrą barierę ochronną przed bakteriami. Infekcję wywołują bakterie, między innymi paciorkowce, gronkowce, E.coli oraz chlamydie. Zazwyczaj dostają się one do organizmu poprzez stosunek płciowy, pobyt na basenie czy w wyniku korzystania z publicznych toalet. Bywa, iż bakterie atakują przydatki, przenosząc się poprze krew z innych części ciała, gdzie występują ogniska zapalne, np. zęby czy migdałki.
Objawy
Zapalenie przydatków może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ten pierwszy objawia się ostrym i nagłym bólem brzucha. Czasami towarzyszą mu mdłości i wysoka temperatura ciała. Kobieta skarży się na silny ból podczas stosunku czy badania ginekologicznego. Zdarza się, że kobieta obserwuje upławy o nieprzyjemnym zapachu. Mogą się również pojawić zaparcia oraz trudności z oddawaniem moczu. Jeśli zapalenie przydatków przejdzie w stan przewlekły, kobieta cierpi na nieregularne i obfite krwawienia miesiączkowe i bóle krzyża.
Leczenie
Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój stanu zapalnego przydatków, niezwłocznie udaj się do lekarza. Specjalista zleci badania krwi i moczu. Pobierze również wymaz z pochwy i szyjki macicy do badania laboratoryjnego. Dla potwierdzenia diagnozy, lekarz może wykonać badanie USG przezpochwowe, dzięki któremu będzie można stwierdzić czy w jajowodach lub jajnikach nie ma torbieli. W niektórych wypadkach, aby uzyskać jednoznaczny obraz przydatków, lekarz może skierować Cię na badanie laparoskopowe.
W przypadku gdy specjalista stwierdzi stan zapalny przydatków, zleci Ci kurację antybiotykiem, lekami przeciwzapalnymi oraz przeciwbólowymi. Bardzo ważne jest to, żeby nie przerywać kuracji. Najlepiej zostać kilka dni w łóżku, a kiedy zapalenie ma ostry przebieg – w szpitalu. Dobrze działają babcine sposoby – wygrzewanie termoforem oraz ciepłe nasiadówki. Każde zapalenie przydatków należy bezwzględnie leczyć, gdyż może ono przejść w stan przewlekły – wtedy infekcja wraca pod wpływem niewielkiego bodźca. Gdy stan zapalny ma charakter przewlekły, często jedynym sposobem na umożliwienie ciąży jest chirurgiczne udrożnienie zrostów i udrożnienie jajowodów.