Wygraj z przeziębieniem
Trudno jest przeżyć dziewięć miesięcy bez kaszlu, bólu gardła czy kataru. Kiedyś nie przejmowałabyś się tym za bardzo. Teraz martwisz się, czy rozwijająca się infekcja nie zaszkodzi Tobie oraz Twojemu maleństwu.
Gdy poczujesz, że łapie Cię przeziębienie, działaj jak najszybciej, nie pozwalając na rozwinięcie się poważnej choroby. Czy iść od razu do lekarza? Spokojnie oceń sytuację. Jeśli czujesz się nienajgorzej, nie masz wysokiej (powyżej 38 °C) gorączki, lekko pokasłujesz a wydzielina z nosa jest wodnista, spróbuj zadziałać sama.
Zostań w domu….
…i dużo wypoczywaj. Postaraj się, aby temperatura w pomieszczeniu gdzie przebywasz nie była wyższa niż 20°C. Często wietrz i nawilżaj powietrze (zwłaszcza jeśli masz katar). Nie planuj żadnych domowych prac. Odpoczywaj, leżąc w łóżku. Najlepszym bowiem lekarstwem na infekcję górnych dróg oddechowych jest wygrzanie się pod kołdrą. Jeśli nawet niegroźne przeziębienie przechodzisz, może się ono przerodzić w poważną infekcję (np. zapalenie zatok, ucha czy oskrzeli).
Dobre, bo naturalne
Na początku choroby warto skorzystać z babcinych sposobów i wykorzystać w walce z infekcją naturalne specyfiki. Do swojej diety włącz czosnek i cebulę, które maja właściwości bakteriobójcze i działają jak naturalne antybiotyki. Warto dodawać je do mięs czy kanapek. Wypij ciepłą herbatę z miodem i cytryną. Możesz też pić herbatkę lipową (świetna przy przeziębieniu, kaszlu i gorączce) oraz mleko z masłem i czosnkiem. Jedz dużo warzyw i owoców – dostarczają sporo witamin i minerałów.
Mam katar
Katar często jest pierwszym objawem przeziębienia. Nie lekceważ go. Nieleczony może spowodować rozwój groźniejszej infekcji. Postaraj się nawilżać śluzówkę nosa, używając soli fizjologicznej. Ulgę mogą przynieść inhalacje z wody z dodatkiem soli kuchennej czy zaparzonego rumianku. Często wydmuchuj nos ale nie za mocno (by uniknąć infekcji uszu). Zużyte chusteczki wyrzucaj do kosza na śmieci. Nie pozostawiaj ich na stole czy blacie kuchennym – są siedliskiem bakterii. Podrażnioną skórę pod nosem smaruj wazeliną lub maścią majerankową. Dużo pij, zwłaszcza jeśli dodatkowo masz gorączkę.
Męczy mnie kaszel
Jeśli zaczynasz mocniej kaszleć najlepiej od razu idź do lekarza (uporczywy kaszel może doprowadzić do przedwczesnych skurczów macicy i porodu). Niestety większość syropów przeciwkaszlowych zawiera kodeinę (lub jej pochodne), której nie możesz teraz przyjmować, gdyż stanowi zagrożenie dla rozwijającego się w Tobie maluszka. Lekarz z pewnością jednak przepisze Ci preparat (np. homeopatyczny), który będzie dla dziecka bezpieczny. Z domowych sposobów skutecznym może okazać się syrop z cebuli.
Jeż w gardle
Drapanie w gardle złagodzisz przy pomocy przygotowanych domowym sposobem płukanek. Płucz gardło naparem z szałwi, rumianku czy wodą z dodatkiem soli. Możesz też używać preparatów w sprayu, które maja działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe (bezpieczny środek poleci Ci lekarz lub farmaceuta).
Konieczna pomoc lekarska
Domową kurację możesz stosować maksymalnie 2-3 dni. Jeśli po upływie tego czasu nadal źle się czujesz, masz gorączkę, katar zmienił zabarwienie (żółty albo zielonkawy kolor), koniecznie udaj się do lekarza. Pomoc specjalisty jest niezbędna, jeśli zaczyna boleć Cię ucho czy zatoki. Lekarz oceni, czy nie doszło do infekcji bakteryjnej. Nawet jeśli będziesz musiała zażywać antybiotyki, nie panikuj. Antybiotyk w ciąży to nie wyrok. Obecnie na rynku dostępne są preparaty bezpieczne dla Twojego maleństwa: bardziej zaszkodzi mu nieleczona infekcja, niż zażywanie przepisanego przez lekarza antybiotyku.
Pamiętaj!
- Bez porozumienia z lekarzem nie wolno Ci przyjmować większości leków. Zażywanie nawet tych, które wydają Ci się bezpieczne (środki homeopatyczne czy ziołowe) najlepiej skonsultować ze specjalistą.
- Nie bierz na własna rękę żadnych antybiotyków oraz preparatów hamujących kaszel.
- Zażywaj lekarstwa zgodnie z zaleceniami lekarza. Kuracja antybiotykami nie może trwać krócej, niż zalecił specjalista.