Mocz pod kontrolą
Teraz, kiedy jesteś w ciąży, co kilka tygodni musisz badać mocz. To bardzo ważne, gdyż zmiany pojawiające się w moczu mogą świadczyć o schorzeniach ogólnoustrojowych.
Rozwijające się w Twoim organizmie infekcje, mogą być przyczyną powikłań i zagrożeń ciąży. Dlatego nie lekceważ zleconych przez lekarza badań. Zwłaszcza takich, jak badania moczu, które nie są ani nieprzyjemne ani bolesne.
Miarodajny wynik
Aby wynik badania był rzetelny, musisz pamiętać o prawidłowym pobraniu próbki. W aptekach dostępne są specjalne, jałowe pojemniki na mocz. Nie są one drogie – jeden pojemnik kosztuje około 1 zł. Mocz powinien być pobrany rano. Zanim jednak to zrobisz, rozbierz się i podmyj. Najlepiej pobrać tzw. środkowy strumień moczu. Strumień początkowy lub końcowy może być zanieczyszczony białkiem lub bakteriami, które znajdują się w okolicy krocza. Pamiętaj, że pojemnik wraz z moczem trzeba jak najszybciej dostarczyć do laboratorium.
Nieprawidłowości
Mocz powinien mieć barwę jasnożółtą, powinien być przejrzysty i mieć lekko kwaśny odczyn – PH 5,5. Wynik nie powinien wskazywać na obecność w moczu białka, cukru, bilurbiny, acetonu i erytrocytów. Brunatny kolor moczu może świadczyć o odwodnieniu organizmu – tak może się zdarzyć w początkowym okresie ciąży, kiedy męczą Cię mdłości. W takim wypadku musisz pamiętać o regularnym spożywaniu płynów – najlepiej pij czystą, niegazowaną wodę mineralną. Kolor czerwony niekoniecznie świadczy o tym, iż jest odbarwiony krwią – taką barwę może mieć mocz po zjedzeniu np. buraczków. Jeśli mocz ma postać intensywnie żółtą lub zielono brązową, być może masz problemy z wątrobą lub drogami żółciowymi. Jeśli w moczu pojawia się białko, być może w Twoich drogach moczowych rozwija się infekcja. Może też świadczyć o problemach z nerkami lub rozwijającej się gestozie. Gestoza to zatrucie ciążowe, kiedy na skutek uszkodzenia nabłonka naczyń w nerkach, w moczu pojawia się duża ilość białka. Jeśli w moczu pojawi się cukier, być może w Twoim organizmie rozwija się cukrzyca ciążowa – groźna chorobą, która trzeba leczyć. Pojedyncze leukocyty czy erytrocyty nie powinny Cie niepokoić. Prawdopodobnie źle pobrałaś próbkę moczu lub w dniu poprzedzającym badanie stosowałaś wysokobiałkowa dietę. Powodem do niepokoju mogą być natomiast większe ilości krwinek w próbce moczu. Nadmierna ich ilość może świadczyć o rozwijającej się infekcji w drogach moczowych.
Z wynikami do lekarza
Jeśli odebrałaś wyniki badań moczu, nie próbuj samodzielnie stawiać diagnozy. Pokaż je lekarzowi – dzięki temu unikniesz ryzyka przeoczenia nieprawidłowości, które mogłyby zagrażać Tobie i maleństwu. Poza tym pamiętaj o tym, iż laboratoria analityczne stosują różne metody badań a wiec rozbieżność wyników może być znaczna.