Cukier ponad normę
Jeśli należysz to tych kilku procent kobiet, u których wykryto w ciąży cukrzycę, nie panikuj. Stosując się do wskazówek lekarza, masz ogromną szansę na urodzenie zdrowego dziecka.
Żadne z przeprowadzonych badań naukowych nie wyjaśniają w stu procentach, jakie są przyczyny cukrzycy u ciężarnych kobiet. Niektóre z nich wskazują na uwarunkowaną genetycznie nieprawidłową pracę trzustki. Inne natomiast winą obarczają hormony, które w okresie ciąży prawdopodobnie powodują oporność tkanek na insulinę. To być może dlatego niektórym przyszłym mamom rośnie poziom cukru we krwi. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy w okresie ciąży są: nadmierna otyłość ciężarnej, wiek powyżej 35 lat oraz przypadki cukrzycy w kręgu najbliższej rodziny.
Ważne badania
Na szczęście współczesna medycyna pozwala na wczesną diagnozę cukrzycy u przyszłych mam. Dlatego już po pierwszej wizycie, kiedy lekarz potwierdzi ciążę, otrzymasz skierowanie na badanie poziomu cukru we krwi. Jeśli wynik będzie prawidłowy, to pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży dostaniesz skierowanie na test obciążenia glukozą. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, test będziesz musiała wykonać już na początku ciąży. Na czym on polega? Po pobraniu krwi (musisz być na czczo) otrzymasz do wypicia glukozę rozpuszczoną w wodzie. Po dwóch lub trzech godzinach, znów będziesz mieć pobraną krew w celu oznaczenia w niej poziomu glukozy.
Co ze mną?
Jeśli masz problem z poziomem cukru we krwi, wówczas pozostaniesz pod ścisłą kontrolą lekarską. W wyjątkowych sytuacjach możesz przez jakiś czas pobyć w szpitalu ale na ogół nie jest to konieczne. Regularnie będziesz musiała poddawać się badaniu KTG. Poród może się odbyć drogami natury, o ile lekarz nie wykrył innych nieprawidłowości, kwalifikujących Cię do cesarskiego cięcia.
Co z dzieckiem?
Jeśli stosujesz się do zaleceń lekarza, masz takie same szanse na urodzenie zdrowego dziecka jak kobieta, która ma prawidłowy poziom glukozy we krwi. Jeśli natomiast zlekceważysz sprawę, dziecko może mieć kłopoty. Maluch może urodzić się za duży (nadmiar glukozy powoduje bardzo szybki przyrost małego organizmu). To niewątpliwie zwiększa prawdopodobieństwo przedłużonego porodu a także urazów okołoporodowych. Nieleczona cukrzyca w ciąży może spowodować niedojrzałość niektórych narządów dziecka, a po porodzie wywołać ostrą żółtaczkę noworodkową.
Cukier po kontrolą
Jeśli masz problem z glukozą, lekarz diabetolog zaleci Ci stosowanie odpowiedniej diety. Będziesz musiała nauczyć się mierzyć gleukometrem poziom cukru, a jeśli zaistnieje konieczność – dawać sobie zastrzyki z insuliny. Specjalista z pewnością zaleci Ci również aktywność fizyczną.