Opalanie w ciąży
Lato w pełni, a dziewczyny, jak wiadomo, lubią brąz. Na plaży, w ogródku, czy na balkonie – w upalne, wakacyjne dni nie ma nic przyjemniejszego od leniwego wygrzewania się na słońcu. Ale czy przyszłe mamy mogą opalać się bezpiecznie?
Nie ma jednoznacznych opinii co do kąpieli słonecznych podczas ciąży. Naczelna zasada nie zmienia się, niezależnie czy mówimy o opalaniu z brzuszkiem czy o opalaniu w ogóle – najważniejszy jest umiar i zdrowy rozsądek. To dobra wiadomość dla Ciebie, jeśli jesteś miłośniczką słonecznych promieni – nie będziesz musiała całkowicie rezygnować z ulubionego sposobu spędzania urlopu! Pamiętaj jednak, że ciąża to czas wielu zmian w Twoim organizmie – przeczytaj, jak w tym szczególnym czasie nie zaszkodzić maluszkowi ani sobie nadmiarem słońca!
Kto pyta, nie błądzi…
…dlatego najpierw koniecznie skonsultuj swoje wakacyjne plany z lekarzem. Każda z nas reaguje inaczej na te same czynniki, a Twój ginekolog będzie w stanie najlepiej odpowiedzieć Ci, czy, i w jakim stopniu możesz pozwolić sobie na opalanie. Lekarz na pewno odradzi Ci leżenie plackiem na plaży, ponieważ przegrzanie organizmu może doprowadzić do będącego wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych powstawania tzw. pajączków, krwawień z dróg rodnych, omdleń, a nawet skurczów macicy. Uwaga! Bezwzględnym przeciwwskazaniem do opalania jest zbyt wysokie ciśnienie tętnicze, które dodatkowo wzrasta w trakcie wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych, mogąc prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych u mamy i u dziecka (łącznie z odklejeniem łożyska i poronieniem).
Nie tylko piegi.
Nierozważnie korzystanie ze słonecznych dobrodziejstw może zostawić na Twoim ciele pamiątki, z którymi będziesz musiała walczyć nawet przez całe życie. Mowa o różnego rodzaju przebarwieniach, które mogą tworzyć się na narażonej na promieniowanie skórze. Hormony uwalniane w ciąży w potężnych ilościach powodują, że możesz opalać się nie równo, a zamiast wymarzonej, brzoskwiniowej karnacji zobaczysz w lustrze twarz upstrzoną nieatrakcyjnymi plamkami, których usunięcie będzie wymagało nie lada wysiłku. Należy pamiętać, że podczas ciąży Twoja skóra staje się cieńsza, przez co łatwiej ją podrażnić i przesuszyć, zwiększając czas powrotu do pełnej formy już po porodzie.
10 przykazań zdrowego opalania z brzuszkiem!
1.Oswajaj swoją skórę ze słońcem. Badaj jej reakcję na kontakt z promieniami, i stopniowo zwiększaj czas przebywania na słońcu.
2.Przed wyjściem z domu smaruj odsłonięte miejsca preparatem z wysokimi filtrami. W ciąży używaj przynajmniej SPF 30!
3.Absolutnie nie opalaj się między 11.00 a 15.00 – to tzw. „godziny szczytu”, podczas których słońce operuje naprawdę mocno!
4.Wylegując się na słońcu pij dużo płynów. Najlepsza jest woda mineralna, oraz bogate w witaminy i składniki mineralne, 100 % soki pomarańczowe i pomidorowe.
5.Nie zamykaj się w domu! Rozsądne korzystanie ze słońca intensyfikuje wytwarzanie niezmiernie ważnej dla ciebie i rosnącego maleństwa witaminy D!
6.Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek – jeśli są zaopatrzone w dobrej jakości filtry (do nabycia u optyka), chronią oczy i cienką skórę w ich okolicach!
7.Balsam, spray, krem, czy olejek do opalania – decyzja należy do Ciebie! Sprawdź tylko, czy jest wodoodporny!
8.Zamiast leżakowania na plaży lepiej wybrać się na spacer brzegiem morza. Opalenizna będzie bardziej równomierna, a dotlenienie organizmu wyjdzie na zdrowie mamie i dzidziusiowi.
9.Poczekaj z opalaniem topless do rozwiązania – skóra na piersiach jest w ciąży szczególnie wrażliwa.
10.Kąpiel słoneczną zakończ obficie nakładając nawilżający preparat po opalaniu.
I najważniejsze. Ciesz się latem. Szczęśliwa mama to prawdziwe dobrodziejstwo dla mającego się urodzić dziecka!