Krwawienia w ciąży
Czerwone niteczki śluzu za bieliźnie, uporczywe plamienie, czy wreszcie przypominające miesiączkę upławy krwi – nawet najmniejsze krwawienie w ciąży przyspiesza bicie serca, powodując niepokój u przyszłych mam. W naszym przewodniku przyjrzymy się zjawisku krwawienia w ciąży, dzięki czemu będziesz wiedziała, jak najlepiej pomóc sobie i nienarodzonemu maleństwu.
Który to tydzień?
Krwawa wydzielina z dróg rodnych może pojawić się praktycznie w każdym momencie ciąży, jednak poplamiona bielizna znaczy zwykle co innego w poszczególnych trymestrach. Podstawowa zasada jest jednak niezmienna niezależnie od tego, jaki czas dzieli Cię od rozwiązania: jeśli kobieta w stanie błogosławionym narzeka na jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, powinna jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem. I w tym kontekście nawet najmniejsze ilości krwi powinny zmotywować Cię do wizyty w gabinecie ginekologa. Pamiętaj, że zawsze najważniejszy jest spokój – krwawienia w ciąży nie są wbrew pozorom zjawiskiem rzadkim, i nie zawsze świadczą o występowaniu powikłań.
Najtrudniejsze są początki
Tak w życiu, jak i w ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży krwawi aż 20 % kobiet. Pierwsze, typowo ciążowe krwawienie niektóre kobiety obserwują już około 9 do 12 dni po zapłodnieniu. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne, i pojawia się na skutek zagnieżdżania się zarodka w śluzówce macicy. Kolejne plamienie może pojawić się w terminie spodziewanej miesiączki – zwykle będzie jednak o wiele mniej obfite i krótsze. Okazuje się, że niektóre kobiety mogą krwawić w czasie spodziewanego okresu nawet do trzeciego miesiąca ciąży, jednak ani te krwawienia, ani plamienie implantacyjne nie powinny wzbudzać niepokoju, o ile nie towarzyszą im inne objawy, na przykład silne bóle brzucha. Jeżeli krwawienie jest porównywalne z miesiączką, zarówno pod względem obfitości wydzieliny jak i czasu trwania, oraz dodatkowo kobieta odczuwa bóle i skurcze w okolicach brzucha, można podejrzewać poronienie. Czasami ciąża kończy się na tak wczesnym etapie, że starająca się o dziecko kobieta może w ogóle nie zauważyć, że była w ciąży – nieco obfitsza miesiączka przychodzi po prostu później niż zwykle. Częstą przyczyną plamienia w pierwszym trymestrze może być też niedobór progesteronu. W tej sytuacji lekarz przepisze Ci zawierające ten hormon tabletki, i zaleci dużo odpoczynku.
Najbezpieczniejszy drugi trymestr.
Koniec 12 tygodnia to pewnego rodzaju „magiczna granica” dla każdej oczekującej maluszka mamy. Często dopiero po jej przekroczeniu przyszli rodzice dzielą się z najbliższymi wiadomością o zbliżających się narodzinach. W tym okresie też zdarzają się zabarwione krwią upławy, jednak występują one stosunkowo rzadko, a ich przyczyną są najczęściej różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie pochwy i szyjki macicy (takie jak nadżerka, polipy ciążowe, czy otarcia przekrwionej śluzówki). Dolegliwości te można łatwo wyleczyć, bez narażania zdrowia i życia rosnącego maluszka. Mimo tego, że w drugim trymestrze większość najważniejszych narządów malucha jest już ukształtowana, dziecko może przeżyć samodzielnie dopiero po przynajmniej 20 tygodniu ciąży. W razie krwawienia natychmiast skonsultuj się z lekarzem, który mając wiedzę na temat przebiegu Twojej ciąży zadecyduje, co będzie najlepsze dla Ciebie i maleństwa.
Krwawienia na finiszu
Termin porodu zbliża się wielkimi krokami, a Ty z niepokojem odkryłaś ślady krwi na bieliźnie. W trzecim trymestrze najczęstsze przyczyny krwawień związane są z przemieszczaniem się łożyska. Jeśli wskutek częściowego oderwania się od ścianek macicy łożysko ułoży się w dolnej jej części, możemy mówić o tzw.łożysku przodującym. Dolegliwość ta pojawia się najczęściej około 34 tygodnia ciąży, a zdiagnozowanie łożyska przodującego predysponuje do hospitalizacji. Pod stałą opieką lekarzy i położnych szanse na urodzenie zdrowego dzieciątka są naprawdę ogromne, natomiast poród odbywa się w takich przypadkach niemal wyłącznie przez cesarskie cięcie. Jednak nawet prawidłowo usytuowane łożysko może odkleić się przedwcześnie, stwarzając zagrożenie dla życia dziecka i matki. Jeśli krwawieniom w trzecim trymestrze towarzyszą silne bóle brzucha, nie zwlekaj i karz się natychmiast zawieść do szpitala, lub wezwij karetkę. Na szczęście nie wszystkie krwawienia tuż przed rozwiązaniem są groźne! Kilka dni przed porodem możesz spodziewać się odejścia tzw. czopu śluzowego, który wytworzył się w kanale szyjki macicy na początku ciąży, i chronił twoje maleństwo przed wszelkimi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Śluz ten może być zabarwiony krwią, ale w tym wypadku jest to tylko wyczekiwany sygnał, że maleństwo pojawi się niedługo na świecie!