Stan przedrzucawkowy
Gestoza, zatrucie ciążowe, stan przedrzucawkowy to różne określenia na tę samą przypadłość. Pojawia się najczęściej po 20. tygodniu ciąży, objawia się wysokim ciśnieniem i białkiem w moczu. Czym jest i jak ją leczyć?
Objawy
Charakterystyczne dla tej przypadłości jest występowanie u ciężarnej wysokiego ciśnienia. O wysokim ciśnieniu w ciąży mówimy, gdy kilkakrotnie (w odstępach czasowych) u kobiety pojawi się ciśnienie większe niż 140/90 mm Hg (pewnym wskazaniem jest ciśnienie 170/110). Dodatkowo w moczu znajduje się za dużo białka (pow. 0,5 g/litr). Chora oddaje mało moczu, mimo iż pije tyle co zwykle. Chorobie mogą towarzyszyć również obrzęki kończyn. Jeśli jednak Twoje nogi i dłonie puchną nie wpadaj w panikę – ta dolegliwość dopada wiele ciężarnych mam i niekoniecznie świadczy o gestozie. Martwić się możesz w przypadku gdy opuchlizna nie znika po nocnym wypoczynku.
Diagnoza
Jeśli zauważyłaś u siebie któryś z objawów koniecznie zwróć się do specjalisty. Zleci Ci on szereg badań. Na pewno skontroluje Twoje ciśnienie (będziesz też musiała sama regularnie je mierzyć), zleci badania moczu (na poziom traconego białka). Poza tym skontroluje masę ciała, tempo narastania obrzęków, tempo wzrastania i dobrostan płodu. Do pełnej diagnozy wykonuje się też morfologię i szereg badań biochemicznych.
Ryzyko
Przyczyny występowania choroby nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety, które po raz pierwszy zostaną mamami. Prawdopodobieństwo zachorowania rośnie także, jeśli w jej rodzinie choroba już wystąpiła (głównie u mamy, siostry). Ryzyko jest także większe w przypadku młodego wieku mamy (nastolatki), u kobiet powyżej 40 roku życia, ciąż mnogich. Zachorować także mogą panie z cukrzycą, nadciśnieniem, problemami nerek oraz z nadwagą (przed ciążą, BMI>35).
Skutki choroby dla mamy i dziecka
Zazwyczaj chorobę da się szybko wykryć i kobieta rodzi zdrowe dziecko. Dolegliwość może jednak powodować odcięcie dopływu krwi do łożyska, co w konsekwencji prowadzi do niedotlenienia i niedożywienia dziecka. Z punktu widzenia neurologicznego każda postać gestozy może mieć negatywne znaczenie, jednak najgroźniejszą z nich jest rzucawka. Występujący w przebiegu rzucawki uogólniony skurcz naczyń (także włosowatych) doprowadza do stanu niedotlenienia wielu narządów, w tym ośrodkowego układu nerwowego. W konsekwencji może powodować nawet dziecięce porażenie mózgowe. Mogą także pojawić się bóle głowy (ze względu na ciśnienie), ból brzucha, obrzęk płuc, błyski przed oczyma, podwyższona kreatynina, krwotok do siatkówki, nieostre widzenie, mdłości i wymioty.
Śmiertelność okołoporodowa kobiet ze stanem przedrzucawkowym wynosi 1-15%.
Leczenie
W łagodnym przebiegu choroby wystarczy, kiedy kobieta przestanie pracować, będzie dużo leżeć (najlepiej na lewym boku) oraz zażywać odpowiednie leki. W ciężkich przypadkach często kończy się ciążę przezcesarskie cięcie, ponieważ tylko narodziny malucha zapewniają ustąpienie choroby. Jeśli dziecko jest za małe aby żyć poza łonem matki, wprowadza się leczenie przeciwdrgawkowe, antybiotyki, czynniki krzepnięcia, leki moczopędne i inne, by dać mu czas na rozwinięcie się.