Zajęcia adaptacyjne
Pozwalają kandydatowi na przedszkolaka poznać miejsce, w którym będzie spędzał mnóstwo czasu, czasem nawet większość dnia.
Większość przedszkoli, w trosce o małego człowieka i jego dobre samopoczucie w nowym miejscu, oferują tzw. zajęcia adaptacyjne. W ich ramach, maluszek który we wrześniu stanie się oficjalnie przedszkolakiem, może w miesiącach letnich uczęszczać do przedszkola 2-3 godziny dziennie.
Na czym polegają?
Każde przedszkole opracowuje indywidualny plan zajęć adaptacyjnych dla maluchów. Jedne placówki organizują to w ten sposób, że maluszki w okresie wiosennym lub letnim przychodzą do przedszkola i pozostają w nim na np. 2 godziny pod opieką pań wychowawczyń oraz w towarzystwie starszych przedszkolaków. Inne przedszkola natomiast organizują specjalne zajęcia (zazwyczaj w godzinach popołudniowych), których uczestnikami są mali rekruci i ich rodzice. Wizyty adaptacyjne polegają zazwyczaj na zabawie – organizowane są zajęcia ruchowe i plastyczne.
Przełamać lęk
Aby maluch dobrze czuł się w przedszkolu, trzeba go odpowiednio nastawić i przygotować. Temu służą właśnie zajęcia adaptacyjne. Dzięki nim maluch ma szansę poznać nie tylko samo miejsce, ale również opiekunów oraz rówieśników, z którymi będzie przebywał. Dzięki temu, we wrześniu, szkrab będzie się czuł bezpieczniej i odważniej stawi czoło, co tu ukrywać, nowej i trudnej dla niego sytuacji. Posyłając swoje dziecko na zajęcia adaptacyjne, zwiększasz szansę, że Twój maluch stanie się uśmiechniętym i odważnym przedszkolakiem.