Wizyta dziecka u logopedy
Każdy rodzic obserwując dorastanie swojego dziecka, zadaje sobie pytanie, czy rozwija się ono prawidłowo. Obawy te dotyczą również jego mowy. Rozwój mowy przebiega etapowo i do logopedy można zgłosić się w każdym momencie, gdy zauważymy coś niepokojącego.
Czym jest logopedia
Logopedia to nauka o kształtowaniu właściwej mowy w okresie jej rozwoju i jej doskonaleniu w dalszym rozwoju dziecka, a także o usuwaniu różnego rodzaju wad i zaburzeń mowy. Lekarze pediatrzy często uspokajają matki, że nawet jeśli dziecko nie mówi, albo mówi bardzo słabo, nie ma się czym przejmować, bo każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Choć rozwój przebiega indywidualnie, są pewne charakterystyczne etapy rozwoju mowy dziecka. I właśnie tymi charakterystycznymi etapami zajmuje się między innymi logopeda. Pierwsza wizyta służy przede wszystkim rozpoznaniu schorzenia i określeniu sposobu leczenia. Jest to zazwyczaj wywiad z rodzicami. Każdy rodzic powinien pamiętać, że im więcej podamy szczegółów, tym więcej damy specjaliście możliwości pomocy dziecku. Dlatego warto jeszcze w domu przypomnieć sobie pewne fakty z życia dziecka. Musimy pamiętać, że im mniejsze jest dziecko, tym bardziej diagnoza będzie opierała się na wywiadzie z rodzicem. Współczesny logopeda uczy nie tylko prawidłowej wymowy, ale również właściwej komunikacji. Pracuje z pacjentem nad poprawnością fonetyczną i gramatyczną, logicznym budowaniem wypowiedzi i ogólną sprawnością komunikacyjną. Zazwyczaj sposób mówienia ma ogromny wpływ na życie dziecka, a potem dorosłego już człowieka. Wady mogą znacznie obniżyć poczucie wartości i nie sprzyjają nauce czytania i pisania w szkole. Ograniczają także kontakty dziecka z innymi, gdyż czuje się ono w jakimś sensie gorsze i woli unikać towarzystwa niż w nim przebywać. Dlatego tak bardzo ważne jest wsłuchanie się w to, jak dziecko komunikuje się z otaczającym światem. Kiedy rodzic zauważy jakiekolwiek jego zdaniem nieprawidłowości to ma podstawę, by zgłosić się ze swoim dzieckiem do logopedy po pomoc. Wcześnie zdiagnozowane zaburzenia mowy można bardzo szybko zlikwidować poprzez odpowiednio dobrane przez logopedę ćwiczenia.
Jakie mogą być przyczyny wad wymowy
Przyczyny wad wymowy mogą być bardzo różne. Najczęstsze z nich to: niska sprawność narządów artykulacyjnych, nieprawidłowości w budowie narządów artykulacyjnych, dysfunkcje połykowe, anomalie w uzębieniu, przerost migdałka gardłowego, zaburzenia słuchu mownego, niedosłuch, zaburzenia kinestezji artykulacyjnej, niekorzystne czynniki środowiskowe, brak koordynacji między pracą więzadeł głosowych, a pracą narządów artykulacyjnych.
Środki i narzędzia logopedy
Do diagnozowania i terapii zaburzeń logopeda posiada wiele środków i narzędzi. Są to np. próby, skale, testy, kwestionariusze, ankiety i karty badania. W użyciu są także urządzenia techniczne, jak komputer, magnetofon, magnetowid, echokorektor, analizator mowy, audiometry i aparaty słuchowe, instrumentarium logopedyczne, lustro. Specjalista wykorzystuje schematy głosek, rentgenogramy, labiogramy, materiały językowe, takie jak logopedyczne zbiory wyrazów i zdań, wierszyki, piosenki, zagadki, opowiadania i obrazkowe kwestionariusze oraz zestawy obrazkowe, gry, historyjki, plansze, a nawet zabawki dla mniejszych dzieci. Dzięki grom i zabawom leczenie nie będzie uciążliwe, a dziecko chętniej podejmie się współpracy z terapeutą. Warto więc zaufać specjaliście, który z całą pewnością pomoże naszemu dziecku.