Najpierw był pies
Niedługo na świecie powitacie Wasze pierwsze dziecko. Co powinniście wiedzieć, gdy w domu jako pierwszy pojawił się pies? Jak przygotować zwierzaka na pojawienie się maluszka w jego otoczeniu?
Mały czy duży, kundelek lub piesek rasowy – każdy z nich ma swoje zachowania, instynkty, przyzwyczajenia. Dlatego powinniście odpowiednio wcześnie zaplanować życie „po narodzinach dzidziusia”.
Im wcześniej, tym lepiej
Na około 2 miesiące przed porodem postaraj się przygotować pokoik. Ustaw łóżeczko i włóż tam lalkę, która będzie początkowo odgrywać rolę Twojego dziecka. Zabawkę możesz posmarować oliwką dla dzieci. Pies powinien poznać pokoik, w którym zamieszka mała istotka. Już teraz powinniście wprowadzić pewne reguły dotyczące tego, co chcecie po urodzeniu dziecka osiągnąć w kwestii pieska. Jeśli przeszkadza Wam, by pies spał w pokoju z Wami, naucz go nocowania w innym miejscu. Najlepiej, gdy jesteś w początku ciąży – będzie miał dłuższy czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji.
Dla psa najważniejszy jest węch
Pozwól swojemu pupilowi powąchać lalkę posmarowaną oliwką. W ten sposób zwierzę przyzwyczai się do tego zapachu, będzie dla niego w przyszłości znajomy. Pies będzie się interesował tym, co do tej pory było dla niego nieznane. Noworodek będzie wydawał charakterystyczne dźwięki, co może również zaciekawić Twojego psiaka. Zaplanujcie jak będzie wyglądać dzień, gdy na świecie będzie Wasze dziecko, a piesek zechce wyjść na spacer lub pobawić się.
Gdy już się urodził
Poproś męża/partnera, żeby zabrał do domu ciuszki ze szpitala, które noworodek miał na sobie w dniu poprzednim. W ten sposób zanim razem wrócicie do domu, piesek będzie już oswojony z zapachem maluszka.
Po powrocie ze szpitala najpierw przywitaj się z psiakiem, a następnie pokaż mu noworodka. Niech z Wami pójdzie do pokoiku maluszka, by widział, jak go wkładasz do łóżeczka.
Kolejne dni pozwól towarzyszyć sobie
W każdy następny dzień życia maluszka niech piesek będzie przy Was. Zwierzaczek będzie tak zainteresowany, że nie będzie chciał odstępować Ciebie i dziecka na krok. Pamiętaj, że piesek może być początkowo odtrącony, a przez to zazdrosny. Nie pozwól, by czuł się samotny i nagle niepotrzebny. Gdy tylko masz wolną chwilę i jesteś na tyle wypoczęta, pobaw się ze swoim pupilem, głaskaj go i mów do niego. Możesz codziennie podawać mu jakiś smakołyk jako nagrodę za to, że był grzeczny.
Gdy będziesz czuła się na siłach, pozwól, by z maluszkiem został ktoś z rodziny, a Ty wyjdź z psiakiem na spacer.
Pies i jego instynkt
Pamiętaj, że nawet najbardziej łagodny pies może w pewnych sytuacjach zareagować w nieoczekiwany lub całkiem nieznany Ci sposób. Niemowlęta wydają różne charakterystyczne dla nich dźwięki, a także poruszają rączkami. Dlatego nigdy nie zostawiaj zwierzaka samego z dzieckiem. W niektórych psach jest silny instynkt łowiecki i takie osobniki mogą traktować noworodka jak ofiarę i mogą stanowić dla niego zagrożenie. Takie zachowania należy kontrolować przez szkolenia, ale nigdy nie wolno zostawić psa sam na sam z maleństwem.
Pamiętaj! Warto przygotować ukochanego psa na narodziny dziecka, bo dzięki temu unikniesz nieporozumień ze swoim czworonogiem.