Imię dla dziecka
Dowiadując się, że jesteś w ciąży czujesz dumę, radość, zaciekawienie. Ale zaraz potem pojawia się pytanie-no właśnie, ale jak je nazwać? Imię towarzyszy dziecku przez całe jego życie, wpływa na jego osobowość i tożsamość. Jak wybrać imię, aby pasowało do dziecka? Czym kierować się przy tym wyborze?
Samanta czy Alan
Na pozór wydaje się, że każdy z nas nadaje dziecku takie imię, jakie najbardziej mu się podoba. Niestety nie jest tak do końca. Dowiedziono, że o wyborze decyduje nie tylko indywidualny gust rodziców, ale też ich społeczne aspiracje oraz oczekiwania wobec potomka. Badania dwóch socjologów, Jurgena Gerhardsa i Stanleya Liebersona, wykazały, że imiona obcobrzmiące, zaczerpnięte z zachodu są typowe dla osób z niższych warstw społecznych, które pragną się wybić i zapewnić swojemu dziecku lepszą przyszłość. Natomiast rodzice wykształceni unikają ich, ponieważ pragną podkreślić swą wyższą pozycję. Wybujała wyobraźnia rodziców może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zaburzeń. Tak wykazały badania amerykańskich specjalistów, którzy porównali imiona pacjentów jednego ze szpitali. Okazało się, że ci z problemami psychicznymi częściej nosili imiona niespotykane. Badacze uważają, że to negatywnie reagujące otoczenie stało się źródłem niekorzystnych doświadczeń i zrodziło u nich problemy psychiczne.
Jan czy Maria
Od kilkunastu lat trwa moda na stare imiona. Mają one prawdopodobnie uwidocznić związki rodziców z kulturą oraz podkreślić ich niezależność od serialowych mód i popularnych trendów. To znak czasu, ale wpisuje się też w tradycję nadawania imion po znamienitych przodkach – po walecznym pradziadku, który brał udział w powstaniach, po babci, która pisała wiersze.
Czym się kierować przy wyborze imienia
Imię powinno pasować do nazwiska-jeśli dziecko będzie nosiło długie nazwisko, niech imię będzie krótkie, ale nie odwrotnie – do krótkiego nazwiska nie pasuje długie imię. Pamiętaj, że w każdym formularzu (a takich każdy człowiek wypełnia setki w ciągu całego życia) jest określona ilość miejsca i wiele problemów sprawia sytuacja, gdy litery się nie mieszczą. Wypowiadaj każde zestawienie na głos, żeby wyłapać, czy imię i nazwisko się nie rymują.
Imię powinno dawać się zdrobnić. Pamiętaj, że gdy dziecko jest małe, poważne formy wydają się niestosowne i odwrotnie, a imię, które ma kilka form, pozwala dostosować odpowiednią do wieku.
Unikaj obcych imion. Szczególnie, jeśli masz typowo polskie nazwisko. Zestawienia takie jak Alan Kowalski nie brzmią dobrze.
Rejestracja dziecka w USC
Według kryteriów opracowanych przez Radę Języka Polskiego, w naszym kraju można nadać imię zgodne z polską pisownią i wskazujące na płeć – Nikola, nie Nicole; Ksawery, nie Xavier. Imionami nie mogą być nazwy pospolite (np. Jeżynka), chyba że są usankcjonowane jako takie (np. Róża). Nie można używać nazw geograficznych (np. Europa) ani zdrobnień jako podstawowych wersji (np. Jaga, Radek). Imiona nie mogą ośmieszać (np. Pikuś). W ciągu 14 dni od daty urodzenia dziecko należy zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Trzeba mieć ze sobą zaświadczenie wydane przez lekarza lub zakład służby zdrowia oraz dowody osobiste obojga rodziców a także akt zawarcia małżeństwa. Rejestracji może dokonać ojciec lub matka w USC w tej samej miejscowości lub dzielnicy, w której znajduje się szpital, gdzie dziecko przyszło na świat. Do aktu urodzenia wpisuje się nazwisko, imię lub imiona, płeć, miejsce i datę urodzenia, nazwisko i nazwiska rodowe rodziców, ich imiona, miejsce i datę urodzenia, adres zamieszkania oraz imię, nazwisko i adres osoby rejestrującej dziecko. Nadane imię można zmienić w ciągu sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Trzeba tylko złożyć kierownikowi USC pisemne oświadczenie z prośbą o zmianę imienia. Jeśli w ciągu roku od urodzenia nie dokonano rejestracji dziecka, urzędnik ma prawo sam nadać mu imię i wpisać je do akt.
Zapraszamy do skorzystania z eMaluszkowej Bazy Imion Dla Dzieci, dzięki której dowiecie się co oznaczają imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi. Być może nasza baza imion pomoże Wam podjąć decyzję.
Zachęcamy także do wzięcia udziału w dyskusjach rodziców na eMaluszkowym forum na temat wyboru Imienia dla dziewczynki oraz Imienia dla chłopca. Serdecznie zapraszamy!