Wakacje nad polskim morzem – tylko z dzieciakami!
Wczasowicze spędzający wakacje nad polskim morzem mają duże wymagania w stosunku do właścicieli ośrodków wypoczynkowych i organizatorów wycieczek. Oczekują dogodnych warunków, pięknych wspomnień, spokoju, ale jednocześnie licznych atrakcji. Pod tym względem najbardziej wymagającymi klientami są najmłodsi, a My coraz częściej decydujemy się na wakacje rodzinne. Stąd też w ostatnim czasie ośrodki nadmorskie prześcigają się w liczbie interesujących rozwiązań dla małych turystów.
Czym zainteresować?
Dziś prawie we wszystkich miejscowościach nad Morzem Bałtyckim możemy znaleźć coś specjalnego dla Naszych dzieciaków. Oprócz typowych rozrywek, jak place zabaw, wesołe miasteczka czy aquaparki, czekają na Nas liczne muzea oraz ogromny wybór latarni morskich. Takie obiekty znajdują się między innymi w Świnoujściu (latarnia ta jest najwyższym znakiem nawigacyjnym na wybrzeżu), w Krynicy Morskiej, w Kołobrzegu, w Niechorzu, w Darłowie, w Gąskach, w Czołpinie, w Jarosławcu, w Jastarni, w Sopocie oraz na Przylądku Rozewie (najstarsza tego typu budowla).
Tego nie ma w innym miejscu w Polsce
Przebywając nad polskim morzem warto odwiedzić miejsca niespotykane w innych częściach naszego kraju. I tak, gdy wakacje spędzamy w okolicach Helu całą rodziną można udać się do zlokalizowanego tam Fokarium. Gdańsk oferuje niezwykle interesujące akwarium, a Gdynia – planetarium. Co do gdańskiego akwarium, dzieci mogą tu zobaczyć żółwie, rekiny, popularne błazenki (bajkowe Nemo), piranie a także ośmiornicę o imieniu Karolina. Ogromne wrażenie wywołuje tak zwana „sala mokra”, gdzie wszyscy mogą dotknąć rybek. Atrakcje te interesują nie tylko dzieci, ale i rodziców. Podobnie zresztą tak zwany Dom do góry nogami w Szymbarku, który jest jedynym domem w Polsce postawionym na dachu. Budowa ta może dostarczyć niepowtarzalnych wrażeń, wiele radości i śmiechu. Poruszając temat atrakcji nad polskim morzem nie sposób pominąć tematu unikalnych ruchomych wydm w Łebie. Dziewięć kilometrów od miasta znajdują się, mówiąc dość potocznie, góry piachu, które pod wpływem wiatru przesuwają się z prędkością dziewięciu kilometrów na rok w stronę Łeby. Mimo, że odległość do wydm jest dość spora, turyści nie muszą się o to martwić, gdyż na trasie kursują ciuchcie dla dzieci oraz malexy.
Zwierzaki – tak!
Ogromną atrakcją dla dzieci jest gdańskie ZOO w Oliwie. Oprócz typowych dla ogrodów zoologicznych okazów w tym obiekcie znajduje się coś specjalnego dla najmłodszych, mianowicie Małe ZOO. Śmiało można stwierdzić, że jest to raj dla dzieciaków: mogą one samodzielnie karmić zwierzęta, głaskać je i podziwiać z minimalnej odległości. Do tego miejsca w ZOO trafiają młode zwierzęta, w żaden sposób niezagrażające Naszym pociechom, takie jak: lamy, świnki morskie, króliki, kózki karłowate, żółwie, kurki miniaturowe itp. Należy zaznaczyć, że w Małym ZOO nie zmusza się zwierząt do kontaktów z ludźmi – one naprawdę to uwielbiają, a gdy są zmęczone zabawą z dziećmi udają się po prostu na zasłużony odpoczynek.
Małe ZOO w okresie maja i czerwca jest czynne jedynie w weekendy i święta od godziny 11 do 16, natomiast w okresie wakacyjnym można ten obiekt odwiedzić od wtorku do niedzieli. Tak jak same zwierzątka, atrakcyjna jest również cena wejścia do ZOO, mianowicie za dziecko płacimy 2 zł, opiekun natomiast może wejść za darmo.
Przy temacie ZOO warto także polecić park linowy „Małpi jar”. I nie ma obaw, że naszym maluchom stanie się krzywda, bowiem oprócz trasy młodzieżowej i ekstremalnej w ofercie znajduje się trasa „Małe safari”, która nie ma ograniczeń dot. wzrostu czy wieku. W sezonie letnim park jest czynny codziennie do godziny 18.
Chwila spokoju…
Obecnie wiele ośrodków wypoczynkowych (nie tylko te nad Bałtykiem) oferują rodzicom możliwość spędzenia paru chwil tylko we dwoje. Jak? Odpowiedzią są przedszkola zlokalizowane dziś w wielu hotelach, a także zorganizowane animacje, eventy i zabawy dla dzieci. Nasze pociechy nie będą się nudzić, a My możemy w ciszy podziwiać przyrodę wybrzeża…
Brzmi jak raj na ziemi – czy na pewno?
Korzyści z wypoczynku nad Bałtykiem są ogromne: piękne widoki, cudowny klimat, zdrowe powietrze bogate w jod (polecane szczególnie Paniom oczekującym narodzin potomka), liczne atrakcje. Jednak, jak każde miejsce, polskie wybrzeże ma również swoje wady. Po pierwsze: niestety, nasze plaże nie należą do najczystszych i najpiękniejszych. Jednak nie przekreśla to szans na udany wypoczynek: możemy się nastawić na kąpiele w hotelowych basenach lub po prostu dobrze poszukać. Po drugie: ceny. Koszty wczasów nad polskim morzem często są zbliżone do pieniędzy, jakie wydalibyśmy wybierając się zagranicę. I kolejna wada: niepewna pogoda. Wiemy, jak kapryśne potrafi być słońce w naszym kraju. Jednak dobrze zaplanowany wypoczynek w gronie najbliższych może być przyjemny nawet wtedy, gdy pogoda postanowi nam spłatać figla.