Wywiad: Inseminacja
Coraz więcej par boryka się z problem niepłodności. Dla wielu z nich, skutecznym sposobem doczekania się potomstwa jest poddanie się zabiegowi inseminacji. O wskazaniach, kosztach i efektach tej metody wspierania rozrodu rozmawiamy z dr n. med. Dariuszem Mercik – specjalistą endokrynologiem i ginekologiem-położnikiem.
Co to jest inseminacja?
Dariusz Mercik:
Inseminacja (IUI) jest najprostszą i najmniej obciążającą metodą wspomagania zapłodnienia. Polega ona na podaniu pacjentce specjalnie przygotowanego i wyselekcjonowanego nasienia partnera lub dawcy bezpośrednio do jamy macicy. Procedura poprzedzona jest monitoringiem cyklu i stymulacją owulacji oraz takimi badaniami jak posiew bakteriologiczny pochwy czy oznaczenie stężenia hormonów, regulujących cykl płciowy.
Zabieg musi być poprzedzony badaniem drożności jajowodów, ponieważ przy jej braku przeprowadzanie zabiegu jest zupełnie bezcelowe, gdyż nie dojdzie do zapłodnienia.
Czy zabieg jest bolesny i czy pacjentka po zabiegu musi leżeć np. przez kilka dni w łóżku?
D.M.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny. W jego trakcie lub zaraz po, u kobiety może pojawić się drobne krwawienie. Zazwyczaj pacjenta odpoczywa po nim pół godziny po czym może wrócić do domu.
Jakie są medyczne wskazania i przeciwwskazania do zabiegu inseminacji?
D.M.
Zabieg zaleca się, gdy para nie zachodzi w ciążę po naturalnych staraniach, parametry nasienia mężczyzny są nieprawidłowe (ale wciąż na tyle dobre aby przeprowadzić zabieg), organizm kobiety lub mężczyzny wytwarza przeciwciała przeciwplemnikowe, występuje tzw. „wrogi śluz”, uniemożliwiający plemnikom przedostanie się do komórki jajowej czy też mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli o niestwierdzonej przyczynie.
Jakie szanse na potomstwo ma para, która zdecyduje się na inseminację?
D.M.
Skuteczność inseminacji wynosi około 20%, a wpływ na nią mają takie czynniki jak: wiek kobiety, jej odpowiedź na stymulację hormonalną oraz jakość nasienia i jego przygotowanie. Największe szanse na powodzenie daje wykorzystanie świeżego nasienia tj. oddanego bezpośrednio przed zabiegiem. Przy czym abstynencja seksualna powinna wynosić 2 – 5 dni.
Z jakimi kosztami musi się liczyć para, która zdecyduje się na inseminację?
D.M.
Koszt inseminacji to około 750 zł w przypadku korzystania z nasienia partnera lub około 1000 zł w przypadku dawcy. Do tego dochodzi koszt leków, który jest szacowany indywidualnie. Zaleca się wykonanie 3 – 4 procedur, a gdy one nie przyniosą rezultatu w postaci ciąży, warto pomyśleć o zapłodnieniu pozaustrojowym – in vitro. Skuteczność IMSI (najnowocześniejszej metody in vitro) to np. 42%.
Dziękujemy za rozmowę
Dr n.med. Dariusz Mercik
– specjalista endokrynolog i ginekolog-położnik, kierownik GynCentrum – kliniki leczenia niepłodności i diagnostyki prenatalnej mieszczącej się w Katowicach przy ul. Żelaznej 1.
www.gyncentrum.pl