Maluch w tropikach
Lato kojarzy się z beztroską, swobodą i słodkim leniuchowaniem. Większość z nas wybrała już swoje wakacyjne eldorado i z niecierpliwością czeka na nadejście wakacji. Dla tych, którzy tegoroczny urlop spędzą w egzotycznym kraju wraz z dzieckiem, mamy kilka praktycznych porad. Dzięki nim dowiesz się m.in. jak uniknąć odwodnienia, szybko poradzić sobie z rozbitym kolanem czy zniwelować skutki ukąszeń owadów.
Co powinna zabrać przewidująca mama?
Pamiętaj, że w trakcie pakowania torby, równie ważna jak kwieciste sukienki i kapelusze, w których zabłyśniesz, jest apteczka!
-Lek zwalczający objawy choroby lokomocyjnej, która może dopaść dużego i małego pasażera. Zwróć uwagę, które leki mogą być podawane dzieciom, a które nie powinny. W dniu podróży warto zapobiegawczo trzymać lekkostrawną dietę, unikać gazowanych napojów i słodyczy.
-Środek odstraszający owady i zwalczający skutki ukąszeń. Na nieprzyjemne efekty ukąszeń są narażone przede wszystkim dzieci. Można ochronić się przed insektami stosując preparaty odstraszające. Jeśli jednak profilaktyka nie pomoże i malec przybiegnie do nas z bąblem po ukąszeniu, warto sięgnąć po miejscowe żele przeciwświądowe.
-Lek przeciwko biegunce. Nowe miejsce i posiłki, których nie przyrządzi mama mogą wywołać podrażnienia delikatnego żołądka dziecka i przyprawić o mdłości nawet największych twardzieli. Jeśli malucha dopadnie biegunka, pamiętaj o szybkim nawodnieniu poprzez częste podawanie dziecku chłodnej, niegazowanej wody i herbaty. Wybierając preparat przeciwbiegunkowy, pamiętaj, że nie wszystkie przeznaczone są dla dzieci!
-Plastry i środki dezynfekujące. Twój mały łobuz prędzej czy później pozna urok rozbitego kolana i przybiegnie z tym prosto Ciebie. W przypadku drobnych Skaleczeń, przemyj ranę ciepłą wodą z mydłem oraz wodą utlenioną albo jednorazowym gazikiem odkażającym. Po przemyciu rany należy założyć sterylny gazik lub plaster.
-Lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwalergiczny. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się to zbędnym ciężarem, wrzuć je do apteczki. W kryzysowych sytuacjach pomogą Ci sprostać niejednemu wyzwaniu.
Bagaże spakowane. Są kwieciste sukienki, słomkowy kapelusz, męskie kąpielówki kupione w ostatniej chwili i niezliczone ciuszki malca. A czy zabieracie w podróż jego ulubioną zabawkę? Zapewne nie zajmie wiele miejsca, a nieraz wybawi rodziców z opresji i pomoże dziecku zasnąć w nowym, nieznanym miejscu. Jeśli Wasza pociecha ma rok lub dwa, zabierz zapas jedzenia w słoiczkach. Restauracje posiadają w swojej ofercie dedykowane menu, ale jest ono często odpowiednie tylko dla starszych dzieci.
Będąc na wakacjach, pamiętaj, że:
-Aby dziecko szybciej zaaklimatyzowało się w nowym miejscu, nie zmieniaj jego porządku dnia. Posiłki, drzemka, spacery i inne Wasze rytuały powinny odbywać się o stałych porach.
-Pamiętaj o bezpiecznym plażowaniu. Stosuj wodoodporne kremy z wysokimi filtrami i obficie smaruj nimi skórę dziecka. Nie wychodź na słońce pomiędzy 10 a 16- wtedy promieniowanie jest największe i szkodzi nawet dorosłym. Nie wypuszczaj malca na zewnątrz bez kapelusika i jasnej bawełnianej podkoszulki. Nawet przy sporym zachmurzeniu, promieniowanie może oparzyć delikatną skórę dziecka.
-Dbaj, by jego stopy chroniły sandały na grubych podeszwach. Przydadzą się zarówno do biegania po plaży, na której może napotkać kamienie, jak i kąpieli morskich.
-Bardzo ważne jest, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Pijcie niegazowaną wodę regularnie i w małych porcjach. Pamiętaj, że dzieci często ignorują potrzebę picia, a tymczasem roczne dziecko powinno przyjmować dziennie ok. 600 ml płynów, dwu i trzylatki już 700 ml. Przedszkolaki powinni pić do litra dziennie płynów, dzieci szkole od 1,5 do 2 litrów. W czasie upałów dawki te mogą się nawet podwoić. Kupuj tylko tę pewną, w zamykanych butelkach i często myj ręce.
Wakacje w ciepłych krajach będą dla Was wspaniałym, pełnym pozytywnych emocji przeżyciem. Ale są dużym wyzwaniem organizacyjnym, z którym musisz się uporać, by również Wasze dziecko było nimi zachwycone.