Jak być eko rodzicem
Ekologia jest dziś trendy. Być eko, żyć eko, kupować eko, gotować eko chce dziś każdy. Jeżeli jesteś rodzicem, albo niedługo nim zostaniesz być może zastanawiasz się nad ekorodzicielstwem. Skoro wszystko co eko jest dobre i zdrowe, dlaczego by nie zastosować tego w praktyce i zostać eko rodzicem?
Co to w ogóle znaczy eko?
O eko mówi się bardzo dużo, a co właściwie kryje się pod tym terminem, jak rozszyfrować ten eko skrót? Prawdopodobnie eko kojarzy Ci się z cofnięciem o kilkanaście lat wstecz i powrotem do czasów kiedy nie było kosmetyków, urządzeń elektrycznych, które wykonują teraz za Ciebie wiele czynności, a wodę gotowało się na kuchni węglowej. Niekoniecznie! Nie musisz rezygnować z udogodnień współczesnego świata, żeby być eko.
Po pierwsze eko znaczy
naturalnie
, po drugie eko znaczy
zdrowo
, po trzecie eko znaczy
oszczędnie, ekonomicznie i gospodarnie,
po czwarte eko znaczy
przetworzone
, ale w domowy, samodzielny sposób. Oczywiście możesz mieć własną definicję bycia eko według, której Ty i Twoja rodzina będziecie żyć.
Jeżeli zdecydujesz się na ekorodzicielstwo zacznij od małych kroczków, nie wywracaj od razu Waszego ułożonego życia do góry nogami, nie rób czegoś na siłę, niech bycie eko sprawia Ci radość!
Ekorodzicielstwo – kilka rad
1.
Produkty wielorazowego użytku
– gdy Twój maluszek przyjdzie na świat zacznij używać pieluch i myjek wielorazowego użytku. Są one zdrowsze dla skóry dziecka, wykonane z naturalnych materiałów ograniczają kontakt z chemikaliami, dodatkowo przepuszczają powietrze i nie odparzają pupy. Pieluchy i myjki wielokrotnego użytku są także znacznie tańsze niż pampersy i chusteczki nawilżające, których użyjesz tylko raz, a później wylądują w koszu. Używając pieluch i myjek wielorazowego użytku zmniejszasz też ilość produkowanych odpadów.
2.
Używane ubranka i akcesoria
– na pewno chcesz, żeby Twój maluszek miał wszystko co najlepsze i najpiękniejsze, dlatego podczas zakupów na dziale dziecięcym kupujesz ubranka, śliniaczki, kocyki, poduszeczki i nie chcesz słyszeć o tym, żeby Twój malec korzystał z używanych rzeczy. Tym czasem używane ubranka i akcesoria mogą być znacznie zdrowsze, niż nowe: kilkakrotnie wyprane pozbawione są chemii użytej podczas procesu produkcji.
Na pewno siostra lub przyjaciółka z przyjemnością oddadzą Ci rzeczy po swoich dzieciach za darmo lub duży kawał ciacha. W ten sposób oszczędzisz pieniądze i czas, który musiałabyś poświęcić na zakupy i zyskasz sprawdzone, nieuczulające skóry dziecka ubranka.
3.
Naturalne kosmetyki
– na rynku dostępnych jest bardzo wiele kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci, ale zanim po nie sięgniesz, spróbuj tych naturalnych. Najlepszym kosmetykiem dla niemowlęcia jest mleko mamy, które działa na zewnątrz jego organizmu i od wewnątrz – nawilża i chroni skórę dziecka. Wystarczy dodać kilka kropel odciągniętego mleka do wody, którą umyjesz dziecko, żeby stworzyć eko kąpiel. Naturalna pielęgnacja nie wymaga już żadnych dodatkowych kosmetyków, co znacznie zmniejsza koszty pielęgnacji. Przy starszym dziecku kosmetyki naturalne możesz wykonać już samodzielnie, wykorzystując do tego naturalne produkty spożywcze. Na rynku dostępny jest także szeroki wybór kosmetyków organicznych, które są droższe niż chemiczne, ale bezpieczniejsze dla dziecka. Podczas pielęgnacji Twojej pociechy kieruj się jeszcze jedną eko zasadą “im mniej tym lepiej”.
4.
Naturalne wyżywienie
– niemowlaka karm piersią. Twoje naturalne mleko jest nie tylko zdrowsze ale i tańsze. Mleko mamy zapewnia dziecku optimum składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju, a także buduje niepowtarzalną wieź między mamą a dzieckiem. Gdy maluszek trochę podrośnie i zaczniesz wprowadzać do jego diety produkty spożywcze, zrezygnuj z przetworzonej żywności, którą kupisz w sklepie. Mimo, że na sklepowych półkach znajdziesz bardzo dużo produktów dla dzieci, obiadków zamkniętych w słoiczkach, startych owoców i warzyw, soczków dla dzieci, to bądź eko i samodzielnie zadbaj o wyżywienie Twojego dziecka. Tylko wtedy będziesz miała pewność, że wiesz co Twój maluch je, no i nie wydasz fortuny na gotowe dania.
5.
Do it yourself!
– w byciu eko ważna jest samodzielność, kreatywność i wyobraźnia. Rozejrzyj się dookoła, pomyśl jak możesz przetworzyć przedmioty, których już nie używasz i zrobić z nich coś zupełnie nowego. Do zrobienia grzechotki wystarczy wyparzony pojemnik po kosmetyku wypełniony kaszą, domek dla lalek dla starszej córeczki zrobisz z kartonowego pudełka, z kawałków szmatek uszyjesz przytulankę, wszystko zależy od Ciebie!