Dzień Dziecka
Zachowujesz się, śpisz, cieszysz jak dziecko. Coś zostało Ci z dziecka, jesteś szczera jak dziecko. Czasem miło jest to słyszeć, zwłaszcza, gdy dzieciństwo odeszło już bezpowrotnie. Ten etap życia rządzi się swoimi prawami: dziecku łatwiej się wybacza, dziecko może rozrabiać i powiedzieć o jedno słowo za dużo. Przecież „to tylko dziecko”. Wśród wyróżnionych dni w kalendarzu, jest jeden poświęcony najmłodszym.
Wiele dzieci z utęsknieniem czeka na 1 czerwca. Z tej okazji dostają od rodziców prezenty, w szkole zwyczajne lekcje ustępują miejsca wycieczkom, grom i zabawom na świeżym powietrzu. Festyny, pikniki, koncerty, spektakle, programy telewizyjne, bogaty repertuar w kinach oraz atrakcje w galeriach handlowych nie pozwalają zapomnieć o tym ważnym dniu. A wszystko zaczęło się ponad pół wieku temu za sprawą organizacji zajmującej się zapewnieniem bezpieczeństwa dla dzieci z całego świata: „The International Union for Protection of Childhood”. Od 1952 roku Dzień Dziecka w pierwszym dniu czerwca obchodzi się w Polsce i krajach byłego bloku socjalistycznego.
Nie tylko 1 czerwca
W 1954 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaapelowało do państw, aby indywidualnie ustaliły datę obchodów Powszechnego Dnia Dziecka. ONZ obchodzi ten dzień 20 listopada – w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku i Konwencji Praw Dziecka z 1989 roku. Wiele państw przyjęło tę datę obchodów, które mają propagować braterstwo, zrozumienie między dziećmi z całego świata i promować działania na rzecz ich rozwoju.
Miłość, przyjaźń, pokój i …karp
W niektórych państwach jest to święto, które obchodzi się w wyjątkowy sposób. W Turcji Dzień Dziecka odbywa się 23 kwietnia pod hasłem „Miłość, Przyjaźń i Pokój” i jest poświęcony dzieciom z całego świata. Z tej okazji szkoły są dekorowane, dzieci z różnych państw tańczą w narodowych strojach i spędzają czas na zabawie. W Japonii dzieci mają swoje święto 5 maja i tego dnia rodziny świętują ich zdrowy rozwój i szczęście. 5 maja zapisał się w japońskiej tradycji jako Dzień Chłopców, a dziewczynki obchodziły swoje święto 3 marca. W Dniu Dziecka chłopcy ze swoimi ojcami wieszają na maszcie przed domem flagi i nieprzypadkowo są one w kształcie karpia. Jest on symbolem siły i sukcesu i nawiązaniem do chińskiej legendy według której karp, który płynie pod prąd staje się smokiem. Flag jest tyle, ilu członków rodziny. Większe symbolizują rodziców, a mniejsze dzieci. Tego dnia członkowie rodziny robią sobie kąpiel z liśćmi i korzeniami irysa, ponieważ wierzą, że to przynosi zdrowie i strzeże od zła.
Co kraj, to inne wychowanie
O tym, jak wychowujemy swoje dzieci w dużej mierze decyduje to, w jakim kręgu kulturowym żyjemy i jak wychowywali nas rodzice. W cywilizacji Zachodu rodzice przywiązują dużą wagę do budowania własnej wartości u dziecka, starają się je doceniać i akceptować jego wybory, traktują je jako kogoś wyjątkowego, kto ma prawo myśleć inaczej niż oni, Rodzice biorą za dziecko całą odpowiedzialność i wspierają je tak długo, jak jest to możliwe. Natomiast w Chinach jest zupełnie odwrotnie. Według rodziców najlepszą metodą wychowawczą są nakazy i zakazy. To oni zawsze podejmują decyzje za dziecko, bo wiedzą, co dla niego najlepsze. Dziecko musi być całe życie wdzięczne rodzicom i sprawiać, by cały czas być dla nich powodem do dumy. Szacunek wobec starszych, solidarność, religijność to trzy główne wartości, które przekazuje się dzieciom w Senegalu. Dzieci bardzo wcześnie zaczynają pomagać rodzicom i jest to oznaką dobrego wychowania. W przeciwieństwie do zasad, które panują w Europie, w Senegalu dziecko należy do całego rodu, wspólnoty. Nie ma w tym nic dziwnego, że oddaje się dziecko dalszym członkom rodziny. W ten sposób często pomaga się jej samej (bo ma zapewnioną pomoc dziecka), jak i samemu dziecku w zamian za posłanie go do szkoły. Dzieci są uczone okazywać szacunek starszym (dotyczy to tych osób, które na to zasługują), a w zamian za to, osoba szanowana ma obowiązek pomóc dziecku w potrzebie.
Wszystkiego najlepszego!
Nie ma dokładnie określonego etapu w życiu człowieka, kiedy z dzieciństwa wkracza w dorosłe życie. Nie zdziw się, jeśli 1 czerwca ktoś złoży Ci życzenia. Wiek nie jest przeszkodą żeby nie usłyszeć „Ubierz się ciepło”, „Zjedz coś” i dostać upominek w Dniu Dziecka. W końcu przez całe życie będziemy dziećmi w czyichś oczach…