Baby blues – jak pomóc kobiecie?
Wasze maleństwo przyszło na świat – czekaliście na tę chwilę dziewięć miesięcy, może nawet dłużej. Wszyscy wokół są szczęśliwi oprócz Twojej partnerki. Dlaczego tak się dzieje i jak możesz pomóc młodej mamie?
Depresja poporodowa czyli potocznie zwany baby blues dotyka większość kobiet w pierwszych kilku tygodniach po porodzie. Smutne dni po porodzie nie są objawem choroby – baby blues nie leczy się żadnymi farmaceutykami. Możesz pomóc przetrwać młodej mamie ten trudny okres. Jak? Przeczytaj.
Smutne dni
Smutek na twarzy kobiety w dużej mierze jest efektem burzy hormonalnej, jaka przeszła przez jej organizm w czasie ciąży oraz porodu – aby wszystko wróciło do normy, musi minąć trochę czasu. Poza tym sam poród to ogromny wysiłek dla organizmu, który daje się we znaki jeszcze długo po narodzinach maleństwa. Problemy z gojeniem krocza, obolałe brodawki i ogólne osłabienie wpływają na kondycję psychiczną młodej mamy. Do tego dochodzą nieprzespane noce, sterty pieluch i obawy o zdrowie dziecka. Kobieta staje się smutna, gdyż nie jest już w centrum uwagi a wszyscy na około mówią jej, że ma się wziąć w garść. Sam przyznaj, że to niezła mieszanka problemów, które spadły na Twoja partnerkę.
Zaakceptuj sytuację
Okres połogu, a więc pierwsze 6 tygodni po porodzie jest ciężkim okresem dla Twojej ukochanej kobiety. Przechodzi ona trudny czas, kiedy jej organizm dochodzi do równowagi psycho – fizycznej. Zaakceptuj więc obecną sytuację. Nie bądź zazdrosny o uczucia i czas jaki młoda mama poświęca dziecku. Z czasem wszystko się ułoży. W Waszym domu zagości porządek i uśmiech. Musisz tylko wykazać się odrobiną cierpliwości.
Bądź wsparciem
Teraz, tuż po narodzinach maleństwa, jesteś szczególnie potrzebny młodej mamie. To właśnie teraz potrzebuje ona Twojej serdeczności, czułości i bliskości. Jeśli możesz, weź urlop, co najmniej na dwa tygodnie. W tym czasie postaraj się wyręczać partnerkę w domowych obowiązkach typu sprzątanie czy gotowanie. Pomóż jej przy dziecku – samodzielnie wykąp malca, idź z nim na spacer. Niech młoda mama odpocznie trochę od pieluch i ciągłego karmienia – w końcu należy jej się choćby godzinka na własne przyjemności. Ustal z rodziną i przyjaciółmi plan wizyt. Teraz młoda mama i dziecko powinny mieć zagwarantowany spokój – należy im się on po trudach porodu. Jeśli jest smutna, wysłuchaj co ma do powiedzenia. Niech mówi o swoich troskach i lękach. Jeśli czegoś się boi, pomóż jej rozwiązać problem. Zapewniaj, że ze wszystkim dacie sobie oboje radę. Nie zapominaj, że Twoja partnerka nadal jest kobieta. Kwiaty czy drobny upominek na pewno ją ucieszą. Bądź cierpliwy w sprawach łóżkowych – do pierwszego zbliżenia nie powinno dojść wcześniej niż 6 tygodni po porodzie. W tym okresie staraj się być czuły i wyrozumiały. Przecież na wiele innych sposobów można pokazać ukochanej kobiecie, że się ją kocha. Jeśli stan psychiczny młodej mamy nie poprawia się, jest ona coraz bardziej smutna i przygnębiona, nic (nawet dziecko) ją nie cieszy – szukaj pomocy u psychologa.