Moja partnerka jest w ciąży!
Mogło zacząć się tak: Twoja partnerka narzeka na złe samopoczucie, i spóźnia jej się okres. Albo tak: od miesięcy staracie się o poczęcie, i w kolejnym cyklu bez większych nadziei spoglądasz na test ciążowy. Albo jeszcze inaczej: zupełnie nie spodziewasz się jakichkolwiek zmian w Waszym życiu, a tu nagle przychodzi ona i oznajmia, że to już trzeci miesiąc. Wariantów jest mnóstwo, ale uczucie, które ogarnęło Cię na wieść o tym, że zostaniesz ojcem nie da się porównać z żadnym innym!
Halo, jest tam kto?
To, kiedy ciąża zaczyna być widoczna zależy między innymi od indywidualnej reakcji organizmu każdej kobiety. Najczęściej jednak jednoznacznie kojarzące się krągłości pojawiają się około 5 miesiąca. Do tego czasu trudno Ci uwierzyć, że w brzuszku twojej ukochanej naprawdę rośnie nowe życie. Nic w tym dziwnego – mężczyznę omija cała fizyczność związana z ciążą i porodem, Twój organizm nie przygotowuje Cię w żaden dodatkowy sposób na zbliżające się powiększenie rodziny. Czasami ciężko zrozumieć Ci dolegliwości, które mogą towarzyszyć przyszłej mamie, nie zawsze masz też dosyć cierpliwości, żeby znosić jej zmienne nastroje. Pamiętaj jednak, że kobieta potrzebuje w tym szczególnym okresie wsparcia ukochanego mężczyzny! Nie bój się rozmawiać o swoich uczuciach z partnerką. Możesz jej powiedzieć, że nie do końca rozumiesz jej zachowania, ale że mimo to chcesz ją wpierać najlepiej jak potrafisz.
Jak rozwija się mały człowiek?
Jeśli nie jesteś ginekologiem, położnikiem albo pielęgniarzem, szanse, że to Twoja partnerka lepiej orientuje się w etapach rozwoju ciąży jest naprawdę duża! Czas nadrobić braki z lekcji biologii, i zainteresować się nie tylko tym, jak przebiega ciąża, ale także poczytać na temat zmian w organizmie kobiety. Teoretyczna wiedza nie tylko pozwoli Ci lepiej zrozumieć co dzieje się z Twoją partnerką i Waszym dzieckiem, ale także umocni Waszą relację. Spróbuj poszperać w bibliotece, albo w Internecie, i poszukaj zdjęć płodów w kolejnych tygodniach ciąży. Dzięki takim materiałom poglądowym będziesz wiedział, jak zmienia się i dojrzewa Wasze maleństwo!
Przyszli tatusiowie, łączcie się!
Zastanów się, może któryś z Twoich kolegów także spodziewa się dziecka? Możesz umówić się z nim, i razem obgadać Waszą niezwykłą sytuację. Popytaj też bardziej doświadczonych tatusiów: jak udało im się przetrwać przez dziewięć miesięcy oczekiwania? Jakie to uczucie trzymać w ramionach swoją pierworodną kruszynkę? Ciąża Twojej partnerki to także doskonały moment na pogłębienie relacji z Twoim ojcem – w końcu on też kiedyś przeżywał to, co ty teraz! Wsparcia i popartej doświadczeniem wiedzy możesz poszukać także w sieci. Co prawda na forach dla przyszłych i obecnych rodziców brylują przedstawicielki płci pięknej, ale na szczęście coraz więcej mężczyzn nie wstydzi się okazywać zainteresowania sprawami ciąży, porodu, i wychowania maleństwa. Natomiast jeśli nie czujesz potrzeby dzielenia się z innymi swoimi przeżyciami, jest to tak samo zupełnie naturalna reakcja. W takim przypadku poświęć jeszcze więcej czasu swojej ukochanej, i przeżywajcie razem ten piękny i niepowtarzalny czas radosnego oczekiwania na wytęsknione maleństwo!