Zdrowa woda
Woda jest nam niezbędna do życia. Organizm ludzki jest w stanie przetrwać nawet kilka tygodni bez jedzenia i jedynie kilka dni bez wody. Dietetycy zalecają picie przynajmniej 1,5 – 2 litrów wody dziennie. Jak wybrać najlepszą, dostosowaną do naszych potrzeb i wieku wodę?
Znaczenie wody
Początkiem wszechrzeczy jest woda – zwykł mawiać grecki filozof Tales z Miletu. Ile w tym jest prawdy? Organizm człowieka składa się w 70% z wody. Znajduje się ona we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Jest nośnikiem substancji odżywczych, reguluje ciśnienie krwi, procesy trawienne i temperaturę ciała, pozwala prawidłowo funkcjonować narządom wewnętrznym. Jest więc ona niezbędna w życiu człowieka. Z racji ogromnego znaczenia wody dla organizmu bardzo często zastanawiamy się nad tym, jaką wodę powinniśmy spożywać. Okazuje się, że udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Przede wszystkim dlatego, że w sklepach znajdziemy kilkadziesiąt rodzajów wód mineralnych. Decydując się na zakupy, trzeba więc uważnie przeczytać informację na etykiecie i wybrać taką wodę, która korzystnie wpłynie na nasz organizm.
Rodzaje wód mineralnych
Woda mineralna jest naturalną wodą wzbogaconą w znacznym stopniu solami mineralnymi w postaci jonów. Stężenie soli musi wynosić w nich przynajmniej 1g/l. O składzie chemicznym wód podziemnych decydują: klimat, głębokość występowania, temperatura, ciśnienie, czas kontaktu wody ze skałą, długość drogi, jaką woda odbywa pod ziemią, kontakt z wodami powierzchniowymi, geneza wód, wpływ antropopresji (czyli działań człowieka na przyrodę). Od niedawna obowiązuje rodzajowa klasyfikacja naturalnych wód mineralnych, która dzieli je na:
– wody niskozmineralizowane, zawierające do 500 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych. Zawierają one dużo wodorowęglanów wapniowych i znaczne ilości chlorku sodowego. Ten rodzaj wód występuje przeważnie na terenach górskich,
– wody średniozmineralizowane, mają od 500 do 1500 mg/l składników mineralnych. Najczęściej wody te zawierają rozpuszczone sole, wodorowęglany i chlorki wapnia, rzadziej sodu. W grupie tej znalazły się też wody mineralne niskosodowe,
– wody wysokozmineralizowane, mają powyżej 1500 mg/l rozpuszczonych składników.
Jaka woda dla kogo?
Jeśli masz nadciśnienie zrezygnuj z wód zawierających dużo sodu, bo wiąże on wodę w organizmie i zwiększa objętość krwi w naczyniach krwionośnych, przez co podwyższa jej ciśnienie. Sięgaj za to, po wody zawierające duże ilości wapnia (potrzebujesz dziennie ok. 800 mg tego pierwiastka), by utrzymać prawidłową czynność serca.
Jeśli szybko się denerwujesz tracisz magnez i spada Twoja aktywność. Pij wodę z dużą zawartością magnezu, bo zmniejsza napięcie nerwowe oraz likwiduje zaburzenia pracy serca. Zapobiega również drżeniom mięśni, które pojawiają się przy przemęczeniu organizmu.
Jeśli dbasz o wagę powinnaś pić dużo wody mineralnej, bo jest całkowicie pozbawiona kalorii, a dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn. Wybieraj wody niskozmineralizowane, z dużą ilością wapnia, bo korzystnie wpływają na przemianę materii.
Jeśli intensywnie uprawiasz sport, pocisz się, a przy tym tracisz minerały, pij wody wysokozmineralizowane ze związkami chlorkowo-sodowymi. To poprawi wydolność organizmu, zapobiegnie osłabieniu, szybkiemu męczeniu się, mdłościom i omdleniom.
Jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś pić wody mineralne z dużą zawartością magnezu i wapnia. Potrzebujesz dziennie ok. 450 mg magnezu i ok. 1200 mg wapnia, który jest niezbędnym składnikiem budulcowym kości, zębów i skóry dla Twojego dziecka, a jego brak objawia się u Ciebie bólami głowy.