Jak badać piersi?
Szacuje się, że do osiemdziesiątego piątego roku życia, co dziewiąta z nas będzie musiała zmierzyć się z rakiem piersi. Dlatego tak ważna jest samokontrola i comiesięczne badanie, wiadomo bowiem, że rak wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny.
Podczas każdej wizyty u ginekologa powinnaś upomnieć się o obowiązkowe badanie swoich piersi. Lekarze nie zawsze o tym pamiętają, mają wiele pacjentek, więc kto inny zadba o Twoje zdrowie jak nie ty sama? Oprócz badań u lekarza powinnaś jednak pamiętać także o comiesięcznym samobadaniu. Warto nauczyć się badać poprawnie, aby być pewną swojego zdrowia a tym samym zagwarantować sobie dobre samopoczucie. O czym należy pamiętać i jak wykonać takie badanie?
Krok 1.
Przede wszystkim zawsze pamiętaj, że prawidłowo wykonane badanie, które pozwala na dokładne zbadanie całej tkanki gruczołowej sutka powinno trać 5-10 minut.
Krok 2.
Jeśli skończyłaś już 20 lat, samobadanie powinnaś zawsze wykonywać 2-3 dni po zakończeniu miesiączki. Poza tym między 20-35 rokiem życia powinnaś raz na dwa lata wykonać USG piersi. Po trzydziestym piątym roku życia raz w roku wykonaj mammografię.
Krok 3.
Stań przed lustrem. Unieś ręce do góry, dłonie oprzyj na głowie. Następnie przyjrzyj się uważnie swoim piersiom. Zwróć uwagę na kolor skóry, czy się nie marszczy, nie ma na niej przebarwień. Sprawdź kształt piersi, czy się nie zmienił, czy brodawki są równe i niezaczerwienione. Ściśnij lekko każdy z sutków i sprawdź czy nie pojawiła się wydzielina.
Krok 4.
Badanie w pozycji stojącej. Zasada jest taka, lewą pierś badamy prawą dłonią, a prawą – dłonią lewą. Zacznij badanie lewej piersi od uniesienia lewej reki ku górze. Następnie prawą dłonią wykonuj koliste ruchy lekko uciskające pierś. Nieduże kółka zataczaj od górnej partii piersi do dolnej i z powrotem. Analogicznie postępuj z prawą piersią.
Krok 5.
Połóż się na łóżku i rozluźnij mięśnie. Jedną rękę połóż wzdłuż tułowia, drugą wsuń pod pachę. Powoli, dokładnie sprawdzaj węzły chłonne. Najlepiej, jeśli zrobisz to dwukrotnie
Krok 6.
Następnie lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj najpierw na lewej, potem na prawej piersi, małe kółka, od brodawki do podstawy piersi. Rób to powoli, dokładnie i kilkakrotnie, zwracając szczególną uwagę na wszelkie nierówności i zgrubienia. Te same ruchy wykonaj przy podniesionej do góry i założonej za głowę lewej ręce.
Krok 7.
Pamiętaj, że w Internecie bez problemu znajdziesz filmiki instruktażowe i poradniki ukazujące w dokładny sposób jak należy badać piersi. Jeśli piersi zmieniają niesymetrycznie swoją pozycję podczas ruszania ramionami, wyczuwasz na nich zgrubienia lub pojedyncze guzki, z brodawek wycieka płyn lub zaobserwowałaś przebarwienia na brodawce lub skórze piersi powinnaś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Badania dowodzą, że osoby, które spożywają regularnie warzywa i owoce są mniej narażone na powstanie wielu chorób w tym nowotworów. Kobiety spożywające co najmniej 5 razy w tygodniu warzywa i owoce mają średnio o 1/3 mniejsze ryzyko zachorowalności na raka piersi niż te, które spożywają te produkty 2 razy w tygodniu. Szczególne znaczenie w profilaktyce raka piersi mają rośliny krzyżowe, a warzywem, które charakteryzuje się najsilniejszymi cechami w walce z nowotworem jest brukselka. Ochronne działanie związków, które zawiera to warzywo wykazano zarówno w okresie inicjacji i progresji. Innymi warzywami, które wspomogą nas w walce z rakiem są warzywa cebulowe, głównie czosnek.