Wywiad: Zabiegi Medycyny Estetycznej
Postęp medycyny daje wiele możliwości poprawy wyglądu naszej skóry. Gdy chcemy pewnych i widocznych efektów wybierzmy się do gabinetu medycyny estetycznej. Jak wyglądają konsultacje i dalsze zabiegi? Czy są one bolesne? Na te i inne pytania odpowie dr Izabela Lenartowicz, certyfikowany lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej Med Estetica w Katowicach.
Gdy młoda mama zdecyduje się na przyjście do gabinetu medycyny estetycznej, czego powinna się spodziewać podczas pierwszej wizyty? Jaki będzie jej przebieg?
dr Izabela Lenartowicz: Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej rozpocznie się od konsultacji, na której zostaną indywidualnie dobrane metody i zabiegi pozwalające na usunięcie cellulitu i rozstępów.
Podczas konsultacji można ocenić jak bardzo zaawansowane są zamiany na naszej skórze oraz dostosować intensywność i oczywiście cykliczność wybranych zabiegów do potrzeb skóry. Aby walka z naszym „wrogiem” nie trwała wiecznie, młoda mama otrzyma również cenne wskazówki jak w przyszłości zapobiegać powstawaniu tej powszechnie występującej wśród kobiet dolegliwości i jak dbać o swoje ciało na co dzień.
Jak przebiega diagnostyka problemów związanych z sylwetką i dobór odpowiedniego zabiegu?
I.L. Ocenie podlegają problemy związane najczęściej ze strefą brzuch-uda-pośladki, ponieważ są to głównie miejsca dotknięte zmianami skórnymi, typu cellulit czy rozstępy. W tych miejscach najczęściej odkłada się nadmiar tkanki tłuszczowej. W przypadku cellulitu staramy się ocenić grubość, budowę tkanki tłuszczowej oraz rozległość problemu czyli obszar, który zostanie poddany leczeniu. Najlepsze i najszybsze efekty osiągniemy łącząc zabiegi z medycyny estetycznej i kosmetologii.
Wygląd rozstępów czyli kolor, głębokość pozwoli nam ocenić w jakiej fazie rozwoju znajdują się nasze rozstępy. Kolor różowy oznacza, że rozstępy są na fazie tworzenia i na tym etapie podejmowane leczenie może okazać się najskuteczniejsze. Gdy rozstępy mają kolor biały, perłowy oraz są zapadnięte w stosunku do pozostałej części skóry oznacza to, iż ich zlikwidowanie będzie kosztowało nas dużo pracy i systematyczności.
Czy klientka może sama zdecydować się, którym zabiegom będzie poddawana?
I.L. Najlepsze efekty uzyskamy jeżeli kuracja zostanie dobrana przez specjalistę, czyli lekarza, który po zbadaniu skóry wybierze najbardziej skuteczną i najszybszą metodę leczniczą zwalczającą nasz problem.
Czy zabiegi przeciw cellulitowi i rozstępom są bolesne?
I.L. Zabiegi takie jak lipoliza, czy mezoterapia igłowa polegająca na ostrzykiwaniu miejsc zmienionych chorobowo substancjami leczniczymi, nie należą do najprzyjemniejszych, ale nie są to zabiegi bolesne.
W gabinecie kosmetycznym można poddać się relaksowi wybierając metodę leczenia taką jak cellulogia czy mezoterapia bezigłowa. Odpowiedni dobór zabiegów może skrócić czas terapii, a wymienione zabiegi nawzajem się uzupełniają.
Czy jest ratunek dla kobiet, u których cellulit jest bardzo widoczny?
I.L. W przypadku rozległego i bardzo widocznego cellulitu, najszybsze efekty daje zabieg ostrzyknięcia chorobowo zmienionych miejsc specjalnym preparatem, który częściowo rozpuszcza nadmiar tkanki tłuszczowej, a ponadto poprawia mikrokrążenie i odżywienie skóry.
Na czym polegają zabiegi modelujące sylwetkę?
I.L. Zabiegi modelujące sylwetkę polegają na redukcji tkanki tłuszczowej w wybranych partiach ciała, poprzez ostrzyknięcie tych miejsc odpowiednią substancją. Do tych zabiegów należą m.in. lipoliza, cellulogia, czy mezoterapia igłowa.
Które zabiegi dają najbardziej zauważalne efekty?
I.L. Do zabiegów, które pozwalają wymodelować sylwetkę oraz są skutecznie w leczeniu cellulitu oraz rozstępów należą:
Mezoterapia
to niechirurgiczna metoda stosowana w celu regeneracji, poprawy wyglądu skóry, jej odmłodzenia, a także w leczeniu cellulitu oraz rozstępów. Metoda ta polega na bezpośrednim wstrzykiwaniu w miejsca zmienione chorobowo odpowiednich substancji leczniczych.
Cellulogia jest to nowoczesny zabieg skuteczny w walce z cellulitem oraz rozstępami, który pozwala również zmniejszyć obwód ciała. Cellulogia działa na skórę i tkankę podskórną wraz z tkanką tłuszczową. W wyniku zabiegu następuje likwidacja cellulitu poprzez rozbicie złogów komórek tłuszczowych, co w widoczny sposób wpływa na redukcję obwodu ciała.
Lipoliza to liposukcja bez chirurgicznej ingerencji. Substancją wykorzystywaną w metodzie lipolizy jest znana od lat fosfatydylocholina, naturalny składnik pozyskiwany z ziaren soi. Metoda ta polega na ostrzykiwaniu tkanki tłuszczowej w celu jej rozpuszczenia.
Rozstępy usuniemy stosując, także peelingi chemiczne, mikrodermabrazję czy terapię laserową.
Czy wystarczy jeden zabieg czy cała seria?
I.L. Dzisiejsza medycyna estetyczna zna skuteczne metody walki z cellulitem oraz rozstępami, jednak w wielu przypadkach wiążę się to z systematycznością. Ilość zabiegów uzależniona jest od rozległości oraz zaawansowania objawów.
Jak można sobie bezinwazyjnie poradzić z nadmiarem skóry w okolicy brzucha po porodzie?
I.L. Nadmiar skóry na brzuchu po porodzie możemy zniwelować zabiegami ujędrniającymi zarówno z zakresu medycyny estetycznej jak i kosmetologii.
Najczęściej wykonywane zabiegi dające najlepsze rezultaty to: mezoterapia, mikrodermabrazja, masaże i zabiegi laserowe.
Oprócz zabiegów ujędrniających w Klinice Medycyny Estetycznej, należy używać odpowiednich kosmetyków, nawilżających oraz napinających skórę, by zawsze była piękna i zadbana.
Dziękujemy bardzo za rozmowę
dr Izabela Lenartowicz
– jest certyfikowanym lekarzem medycyny estetycznej, w 1995 r. ukończyła Śląską Akademię Medyczną w Katowicach. Obecnie prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej Med Estetica w Katowicach. Jest członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti – Aging oraz Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. W swojej Klinice wykonuje zabiegi odmładzające, likwidujące blizny, a także zwalczające cellulit, rozstępy i modelujące sylwetkę.