Czy moje dziecko będzie zdrowe?
Dwie kreski na teście ciążowym. Zamiast euforii – strach. Zaczynasz się zastanawiać czy nieświadomie nie zaszkodziłaś maluszkowi. Nie wiedząc o ciąży paliłaś bowiem papierosy, wypiłaś kilka drinków lub leczyłaś przeziębienie lekami z apteki…
Sprawdź czy naprawdę masz się czym martwić.
Od momentu zapłodnienia do czasu kiedy zazwyczaj kobieta dowiaduje się o ciąży mija około 14 dni. W tym okresie można zrobić mnóstwo niemądrych rzeczy: wziąć aspirynę czy wypić kilka lampek wina. Czy to zaszkodzi maluszkowi? Prawdopodobnie nie. Dlaczego? Otóż przez okres około 2 tyg. od zapłodnienia maluszek składa się z grupy niewyspecjalizowanych komórek. Gdy któreś z nich w tym czasie ulegną uszkodzeniu (np. na skutek dużej ilości wypitego alkoholu), zostaną zastąpione nowymi. Po tym okresie komórki zaczynają się specjalizować i tworzą się zawiązki narządów pierwotnych. Ważne jest to, że uszkodzone komórki wyspecjalizowane nie mogą być już zastąpione nowymi i wtedy właśnie może (ale nie musi!) dojść do powstania wad rozwojowych maluszka.
Jeśli o ciąży dowiedziałaś się później niż 2 tyg. od zapłodnienia a w tym czasie wypaliłaś kilka papierosów czy wzięłaś leki na przeziębienie możesz być zaniepokojona. Czy masz ku temu powody?
Alkohol w ciąży
Przesadziłaś z alkoholem? Nie było to mądre, ale nie ma co rwać włosów z głowy. Najważniejsze, aby sytuacja się nie powtórzyła. Dużo zależy od tego jakiego rodzaju i jak często piłaś alkohol, oraz w jakich ilościach. Nie jest znana bezpieczna ilość alkoholu w ciąży a jego nadużywanie może prowadzić do powstania u maluszka płodowego zespołu alkoholowego (FAS). Takie dziecko rodzi się z niską masą urodzeniowa, może cierpieć na schorzenia oczu czy wątroby. Poza tym może mieć niekształconą w charakterystyczny sposób twarz. Oczywiście FAS nie grozi Twojemu maluchowi jeśli nadużycie alkoholu zdarzyło Ci się sporadycznie. Niemniej od teraz alkohol zastąp sokiem owocowym lub niegazowana wodą mineralną.
Papierosy
Do dziś nie ma twardych dowodów na to, iż istnieje związek pomiędzy paleniem przez przyszłą mamę papierosów a ryzykiem wystąpienia u jej dziecka wad wrodzonych. Ale to nie znaczy że w ciąży wolno palić! Maluszek palącej mamy jest zazwyczaj słabo dotleniony, mniej dożywiony czego skutkiem jest niższa waga urodzeniowa w porównaniu z dziećmi matek niepalących. Poza tym papierosy to wyższe ryzyko powikłań w ciąży, np. poronienia, porodu przedwczesnego, ciąży pozamacicznej.
Lekarstwa
W ciąży obowiązuje zasada: im mniej leków tym lepiej. Mimo iż w aptekach jest na prawdę sporo środków bezpiecznych dla ciężarnej kobiety i jej dziecka, to zażycie każdego leku powinno być konsultowane z lekarzem. Jeśli nie widząc o ciąży zażywałaś środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, nie masz się czym martwić. Paracetamol nie zaszkodzi maluszkowi. Zażywałaś przez tydzień leki na przeziębienie? Twoje dziecko prawdopodobnie nie ucierpiało na tym. Jeśli w okresie ciąży przyjmowałaś środki antykoncepcyjne, prawdopodobnie dziecku nic złego się nie stało. Dawki hormonów w pigułkach są bardzo małe i nie powinny stanowić zagrożenia dla Twojego maleństwa. Jeśli natomiast brałaś antybiotyki lub spore ilości aspiryny, skonsultuj się z lekarzem, który przy badaniu USG sprawdzi czy lek nie zaszkodził zarodkowi.
Kawa
W czasie ciąży lepiej zrezygnować z kawy, gdyż zawarta w niej kofeina może być niebezpieczna dla maluszka. Oczywiście jeśli piłaś lub pijesz kawę sporadycznie nie ma się co martwić. Z kawy lepiej w ciąży jednak zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć jej spożycie, gdyż ma ona działanie moczopędne i obciąża dodatkowo nerki. A jak wiadomo nerki ciężarnej kobiety w okresie oczekiwania na maluszka pracują już na zwiększonych obrotach.
Rentgen
Promienie rentgenowskie mogą poważnie zaszkodzić maluszkowi. Dlatego badanie RTG powinno się wykonywać zawsze w pierwszej fazie cyklu. Stosowanie większych dawek promieni może przyczynić się do uszkodzenia centralnego układu nerwowego maluszka. Szczególnie narażone są zarodki w pierwszych tygodniach trwania ciąży, kiedy wykształcają się najważniejsze struktury małego organizmu. Jeśli robiłaś RTG będąc w ciąży, natychmiast powiadom o tym swojego lekarza.