Pierwsze ruchy dziecka w okresie ciąży
Od kiedy dowiedziałaś się że jesteś w ciąży, w Twojej głowie siedzą wszystkie najważniejsze i najbardziej wzruszające momenty tego szczególnego okresu: radość spowodowana pozytywnym wynikiem testu ciążowego, pierwsze USG, pierwsze bicie serca maluszka… Nic dziwnego, że z niecierpliwością oczekujesz pierwszych ruchów dziecka – namacalnych dowodów tego, że w Twoim brzuchu mieszka mały lokator.
Ćwiczę sobie!
Na początku życia płodowego macica jest dla Twojego szkraba ogromną przestrzenią, w której się porusza. Początkowo jest to tylko falowanie, natomiast mniej więcej od 8 tygodnia ciąży szkrab potrafi już zginać kończyny górne w łokciach i nadgarstkach. Tydzień później maluch zaczyna być bardzo wrażliwy na dotyk. Przy delikatnym muśnięciu warg, dziecko wykonuje skręt całym tułowiem! Bezwiednie, ale potrafi przyłożyć swój paluszek do ust. Około 13 tygodnia ciąży Twój szkrab staje się prawdziwym artystą! Przeciąga się, podskakuje, ziewa i fika koziołki. Ty jeszcze tego nie czujesz, ale już nie długo…
Puk puk!
Zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka kobiety odczuwają około 18-20 tygodnia ciąży. Są też takie, które odczuwają je już około 16 tygodnia (dotyczy to głównie kobiet szczupłych i tych które już wcześniej rodziły) jak i takie, które pierwsze ruchy maluszka odczuwają dopiero w 22 tygodniu. Wpływa na to między innymi grubość powłok brzusznych przyszłej mamy, ilość płynu owodniowego oraz położenie łożyska. Początkowo ruchy są bardzo delikatne i ciężko je odróżnić np. od perystaltyki jelit. Niektóre kobiety określają je jako bulgotanie, przelewanie, lekkie szarpanie, muśnięcia, łaskotanie czy trzepotanie. Wraz z upływem czasu, gdy maluszek rośnie, jego ruchy stają się coraz bardziej odczuwalne. Największej aktywności możesz oczekiwać między 24. a 28. tygodniem ciąży. Pod koniec ciąży, gdy dziecko ma coraz mniej miejsca również jego ruchy stają się ograniczone. Zamiast intensywnych kopnięć szkrab trenuje zginanie i ruchy obrotowe.