Mały okularnik w domu
Prawidłowy wzrok u dziecka jest tak samo ważny jak każdy inny zmysł. Dzięki bodźcom wzrokowym dziecko poznaje przecież niepowtarzalny świat kolorów i kształtów. Dbajmy o to, by dziecko zawsze mogło cieszyć się pięknem otaczającego świata.
Na szczęście skończyły się czasy, kiedy dzieci były wyśmiewane przez swoich rówieśników z powodu noszenia okularów. Obecnie coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem, a pierwsze oznaki złego widzenia można zaobserwować już u maluszków. Warto dbać o wzrok dziecka, a gdy jest to konieczne wybrać dla niego odpowiednie okulary, by widzenie było lepsze. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli okularów, specjalnie przystosowanych dla dzieci. Są nie tylko wytrzymałe i lekkie, ale również kolorowe i zabawne. Idealnie sprawdzają się podczas codziennych zabaw i aktywnego trybu życia. W sam raz dla malucha!
Dalekowzroczność
Kiedy dziecko nie chce układać puzzli, ani wykonywać zadań, do których potrzebne jest skupienie wzroku na jednym przedmiocie, możemy podejrzewać u maluszka dalekowzroczność. Jest to wada polegająca na tym, że dziecko nie widzi wyraźnie przedmiotów, które są blisko. Nie ma natomiast problemów z widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali.
Gdy występuje dalekowzroczność, gałka oczna jest zbyt krótka lub rogówka zbyt płaska i wtedy ostry obraz powstaje za siatkówką. Dzieci, których wada nie jest zbyt duża, poprzez akomodację oka, same potrafią poradzić sobie z ta wadą. Jednak, gdy problem jest poważniejszy, maluch musi nosić okulary z soczewkami skupiającymi (dodatnimi).
Krótkowzroczność
Twój maluch mruży oczy, gdy dostrzeże coś w oddali? Ogląda telewizję przed samym ekranem? To może być krótkowzroczność. Dziecko widzi wtedy bardzo dobrze z bliska, jednak ma problemy z przedmiotami, które znajdują się w pewnej odległości.
Przy występowaniu krótkowzroczności promienie świetlne skupiają się przed siatkówką. Wadę tę do -3 dioptrii nazywa się małą lub szkolną. Wtedy wystarczy, by dziecko nosiło okulary z soczewkami rozpraszającymi (minusowymi).
Astygmatyzm
Gdy dziecko widzi zniekształcony i niewyraźny obraz, zarówno z bliska, jak i daleka, może mieć astygmatyzm. Maluch mruży wtedy oczy, a także dokładnie przygląda się przedmiotom z bliska. Astygmatyzm to najczęściej wada wrodzona, której przyczyną jest nieprawidłowa budowa rogówki. Do korekcji takiej wady potrzebne są soczewki cylindryczne.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Badanie wzroku jest bezbolesne i krótkie, a pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości związane z widzeniem dziecka. Najdokładniejsze jest badanie komputerowe. Dzięki jego wynikowi, okulista z łatwością dobierze odpowiednie szkła, gdy okaże się to konieczne.
Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zadbaj o wzrok swojego maluszka:
-Zachęcaj dziecko do spędzania jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Niech bawi się z rówieśnikami, biega, jeździ na rowerze. Ruch to samo zdrowie, także dla oczu!
-Ogranicz także czas spędzony przez dziecko przed telewizorem lub komputerem. Szybkie obrazy i mnogość bodźców wizualnych, może być bardzo męczące dla oczu Twojego malca.
-W pokoju dziecięcym zastosuj jak najwięcej koloru zielonego. Jest to barwa, która doskonale uspokaja i koi oczy. Zabieraj także dziecko na łąkę i do lasu, gdzie wśród zieloności drzew i traw Wasze oczy odpoczną.
-Zatroszcz się również o dietę swojego dziecka. Dbając o wzrok, pamiętaj, by nie zabrakło w niej beta – karotenu, który znajdziesz w marchewce, morelach czy brokułach, oraz drogocennej witaminy E, która znajduje się w orzechach i olejach.