Jąkanie rozwojowe
Dzieci bardzo często zaczynają się jąkać w okresie intensywnego rozwoju mowy, a więc pomiędzy drugim a piątym rokiem życia. Jest to zjawisko całkiem naturalne. Kłopoty z płynnym mówieniem najczęściej bezpowrotnie mijają.
Mowa, choć opanowywana jest spontanicznie, niektórym dzieciom może sprawić kłopot. O jąkaniu rozwojowym, nazywanym również fizjologicznym, mówimy wtedy, gdy dziecko które do tej pory mówiło płynnie, zaczyna powtarzać pierwszą głoskę, sylabę lub nawet cały wyraz. Mowa maluszka może przypominać typowe jąkanie, jednak jąkanie rozwojowe jest całkowicie innym zaburzeniem płynności mowy i wobec takich dzieci, z punktu widzenia medycznego, postępuje się zupełnie inaczej.
Skąd ten problem?
W okresie intensywnego rozwoju mowy u dziecka, maluch często chce powiedzieć więcej niż jest w stanie. Po prostu jego zasób słownictwa jest jeszcze zbyt ubogi w stosunku do tego co dziecko chciałoby wyrazić. A przecież maluszek w tym wieku bardzo chce się dzielić swoimi emocjami i wrażeniami. Pragnie opowiadać o tym co zobaczył, usłyszał, co mu się udało zrobić. Poza tym bardzo często mowa u przedszkolaka nie nadąża za jego myślami.
Jąkanie rozwojowe częściej pojawia się u dzieci wrażliwych i nadpobudliwych.
Co robić?
Najlepiej nic. Problemy z brakiem płynności mowy zazwyczaj mijają same. Problem najczęściej nie wymaga posyłania dziecka do logopedy. Jednak w przypadku gdy maluszek z biegiem czasu jąka się coraz bardziej a na jego twarzy pojawiają się tiki czy nerwowe ruchy, warto porozmawiać ze specjalistą. Zawsze bowiem lepiej wyjaśniać wszelkie wątpliwości.
Jeśli maluszek ma problemy z płynną mowy, musisz wykazać się odpowiednią postawą. Przede wszystkim powinnaś uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Nie należy uświadamiać dziecku, że się jąka. Zapanuj nad swoimi emocjami i nie okazuj szkrabowi, że się martwisz. Zadbaj o odpowiednią atmosferę w domu. Kłótnie i awantury mogą nasilić problem. Jeśli rozmawiasz z maluszkiem, słuchaj go uważnie. Nie próbuj kończyć rozpoczętych przez niego zdań. Nie pospieszaj i nie pokazuj, jak dziecko powinno mówić. Mów do niego wyraźnie, w normalnym tempie. Używaj prostych i zrozumiałych dla niego słów. Nie zmuszaj do publicznych wystąpień czy deklamacji. Dużo śpiewajcie, jąkanie zazwyczaj zanika podczas śpiewania piosenek. Również podczas zabaw, podczas których będziecie szeptać, jąkanie powinno ustępować.