Trzeci migdał
Powiększenie trzeciego migdałka nie jest chorobą, jednak z uwagi na swoje umiejscowienie, przerośnięty migdałek może być przyczyną licznych procesów chorobowych.
Jak tarcza
U małych dzieci migdałki stanowią pierwszą tarczę, chroniącą młody organizm przed infekcjami górnych dróg oddechowych – pozwalają na wytworzenie naturalnych przeciwciał. Proces ten dotyczy głównie wczesnego etapu rozwoju człowieka, w życiu dorosłym nie odgrywa już tak znaczącej roli (wtedy funkcjonują inne mechanizmy obronne). Jeśli na skutek nawracających infekcji u małego dziecka dojdzie do powiększenia migdałków, może się w nich zacząć rozwijać stan zapalny.
Objawy
Migdałki podniebienne mogą stać się ofiarą zarazków w sytuacji gdy sobie z nimi przestają radzić. Dziecko cierpi wówczas na nawracające anginy. Trzeci migdał położony jest głęboko w gardle za podniebieniem miękkim i nie można go zobaczyć bez odpowiednich przyrządów optycznych. Jego przerost sprawia, że dziecku trudno jest oddychać przez nos a więc oddycha prze usta – szkrab ma więc je stale otwarte. Nadaje mu to gapowaty wygląd, malec ma problemy z prawidłowym mówieniem. Przerośnięty migdał może przyczynić się do patologicznego rozwoju szczęki, podniebienia i wadliwego zgryzu. Maluszek może cierpieć na nawracające zapalenie nosa i zatok. Podczas snu występują u niego bezdechy (malec może również chrapać), w ciągu dnia pojawiają się kłopoty z jedzeniem. Dość nieprzyjemną konsekwencją przerośniętego trzeciego migdała mogą być nawracające choroby uszu, które w konsekwencji prowadzą do upośledzenia słuchu.
Leczenie
Podstawą rozpoznania, które zadecyduje o dalszym postępowaniu, jest dobrze przeprowadzony wywiad z rodzicami oraz badania podstawowe. Dodatkowymi badaniami są badania rentgenowskie oraz tympanogram (potwierdza wpływ przerośniętego migdała na uszy).
W dzisiejszych czasach na rynku jest sporo antybiotyków, a wiec wycięcie migdałka nie zawsze jest konieczne. Jeśli leczenie polegające na podaniu leków czy zmianie klimatu w którym przebywa malec nie pomogą, pozostaje zabieg chirurgiczny. Zabieg usunięcia trzeciego migdałka to adenotomia, trwa zazwyczaj około 30 minut. Przeprowadza się go w całkowitej narkozie. Po jednym lub dwóch dniach maluszek może wyjść do domu, jednak przez kolejny tydzień należy przestrzegać diety. Maluchowi należy podawać miękkie, nie przyprawione mocno potrawy. Szkrab nie powinien jeść nic gorącego, słodkiego ani kwaśnego, żeby nie podrażniać gardła. Dziecko powinno pić wodę, ewentualnie słabą herbatkę. Raczej nie powinno spożywać soków.