Anemia u dzieci
Twój maluch jest blady, osowiały, ma problemy z apetytem, szybko się męczy i często choruje? Być może cierpi na anemię, chorobę spowodowaną niedoborami żelaza w organizmie. Chorobę należy leczyć. Jak? Przeczytaj.
Anemia czyli niedokrwistość, to nic innego jak niedobór czerwonych ciałek krwi (erytrocytów) oraz zawartej w nich hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu po całym organizmie. W organizmie powinna znajdować się odpowiednia ilość erytrocytów, powinny mieć one odpowiedni kształt, wielkość i kolor. Jeśli tak się nie dzieje, do komórek organizmu nie dociera wystarczająca ilość tlenu i maluch może zacząć chorować na anemię. Objawami choroby są nawracające infekcje i osłabienie. Dziecko jest blade i nie chce jeść.
Przyczyny
U starszych dzieci, najczęstszą przyczyną anemii, są błędy w diecie. Niedobory żelaza (odpowiedzialnego za wytwarzanie hemoglobiny) w diecie, mogą wywołać niedokrwistość. Jeśli maluch je za mało mięsa, warzyw, owoców – może zachorować na anemię. Czasami choroba rozwija się u dzieci, których przewód pokarmowy ma problemy z prawidłowym wchłanianiem składników odżywczych, witamin czy minerałów. Niedokrwistość może występować również u maluchów, które straciły znaczną ilość krwi lub mają problemy z nieprawidłowym procesem tworzenia erytrocytów z szpiku kostnym.
Diagnoza
Jeśli lekarz podejrzewa u malucha anemię, z pewnością skieruje go na badania, które potwierdzą, bądź wykluczą chorobę. Takie badanie to nic innego jak morfologia krwi. Pamiętaj, że wyniki powinien zawsze interpretować lekarz. Badanie pokaże poziom hemoglobiny oraz erytrocytów we krwi. Określi również, czy krwinki mają prawidłową wielkość. Za pomocą badania lekarz zdiagnozuje poziom żelaza w surowicy.
Leczenie
Anemię trzeba leczyć. Gdy zlekceważymy problem, maluch będzie często chorował, stanie się apatyczny i osłabiony. Jeśli anemia będzie trwać długo, szkrab może się gorzej rozwijać. Leczenie anemii zależy od przyczyny choroby. Jeśli są to błędy w żywieniu, dokonaj zmian w diecie malca. Jadłospis wzbogać o mięso, owoce, warzywa. Ogranicz spożycie słodyczy i gazowanych napojów. Pamiętaj jednak, że samo podanie produktów bogatych w żelazo nie oznacza, że organizm wchłonie całą zawartość tego pierwiastka. Najlepiej wchłania się żelazo pochodzące z produktów mięsnych. Gorzej to, pochodzenia roślinnego. Co ważne, wchłanianie żelaza jest znacznie lepsze, jeśli spożywa się je razem z pokarmami, zawierającymi witaminę C. A więc do obiadu wskazane jest podawanie surówek lub soku. Jeśli Twój szkrab ma rozpoznaną anemię, lekarz może zlecić mu podawanie żelaza. Można go serwować w kropelkach, zawiesinie lub tabletkach. Niektóre preparaty zawierające ten pierwiastek powodują niestety mdłości, biegunkę lub nawet zaparcia. Czasami na ząbkach dziecka mogą pojawić się przebarwienia. Dlatego musisz pamiętać o codziennej, bardzo starannej higienie jamy ustnej Twojego malucha.