Zapalenie zatok u dziecka
Maluszek ma podwyższoną temperaturę, skarży się na ból głowy a z nosa cieknie mu ropna wydzielina? Nie lekceważ tych objawów – to może być zapalenie zatok.
Mały człowiek rodzi się z trzema zatokami przynosowymi. W kolejnych latach wykształcają się kolejne. Ostatecznie, w wieku 5-6 lat, każde dziecko ma ich 5 par. Zadaniem zatok przynosowych jest ogrzanie i nawilżenie powietrza, które z nosa przedostaje się do układu oddechowego. Gdyby nie one, maluch bez przerwy mógłby cierpieć na infekcje dróg oddechowych. Zatoki zmniejszają również ciężar czaszki. Dodatkowo ochraniają narządy zmysłów i mają swój udział w tworzeniu głosu.
Każda infekcja sprzyja przedostaniu się bakterii i wirusów do zatok, gdzie może się zacząć rozwijać stan zapalny. Jeśli śluzówka noska jest obrzęknięta dochodzi do jego zatkania. W takiej sytuacji wydzielina jest uwięziona w zatokach – nie spływa swobodnie tylko zalega. A to doskonałe warunki dla rozmnażania się wirusów i bakterii. Sprawcą zapalenia zatok może być również przerośnięty trzeci migdał gardłowy, alergiczny nieżyt nosa, zapalenie ucha, nieprawidłowości anatomiczne przegrody nosowej oraz polipy.
Niepokojące objawy
Pierwszym objawem rozpoczynającej się infekcji w zatokach jest ropny katar. Maluszkowi cieknie z nosa mętna, żółta lub zielona wydzielina, a jego oczka są napuchnięte. Zapalenie zatok niestety jest bolesne – przy pochylaniu główki w dół, dziecko skarży się na jej ból. Dodatkowo maluszek może mieć gorączkę. Chorobie często towarzyszy kaszel oraz drapanie w gardle. Malec momentami jest silnie rozdrażniony a momentami senny.
Leczenie
Jeśli podejrzewasz, iż Twój maluszek ma zapalenie zatok, koniecznie powinien oglądnąć go lekarz, najlepiej laryngolog. Jeśli specjalista potwierdzi zapalenie zatok, prawdopodobnie przepisze preparaty obkurczające naczynka śluzówki oraz antybiotyk, który trzeba zażywać tak długo, jak zleci specjalista. Bardzo ważne w leczeniu choroby jest regularne nawilżanie i oczyszczanie noska. Musisz również zadbać o to, by powietrze w mieszkaniu miało odpowiednią wilgotność. Jeśli lekarz pozwoli, możesz stosować ciepłe kompresy na czoło. W nocy pilnuj, aby maluch miał ułożoną główkę nieco wyżej niż reszta ciała. Na gorączkę czy ból możesz podać (ale tylko w porozumieniu z lekarzem) paracetamol lub ibuprofen. Zadbaj o to, aby maluszek dużo pił a jego dieta była lekkostrawna.
Choroba zazwyczaj trwa nie dłużej niż 3 tygodnie. Niestety czasami się zdarza iż choroba przechodzi w stan przewlekły. Aby do tego nie dopuścić, nie zaniedbuj pierwszych objawów infekcji. Nieleczona, w efekcie może zakończyć się nieprzyjemną dla malucha punkcją a nawet operacją.