Zaparcia u dzieci
Jeśli Twój maluszek rzadko robi kupkę a wypróżnianie sprawia mu ból, być może cierpi na dokuczliwe zaparcia. Zanim udasz się do lekarza, wypróbuj domowych sposobów łagodzenia dolegliwości.
Zaparcie to stan, w którym wypróżnienia występują rzadziej niż przeciętnie. Dziecko powyżej pierwszego roku życia nie zawsze robi kupkę codziennie. Dopóki malec czuje się dobrze, nie ma się czym niepokoić.
Problemy w toalecie
U małego dziecka właściwie bardzo prosto zdiagnozować zaparcie. Maluch skarży się wówczas na ból brzuszka, który może być wzdęty i wrażliwy na dotyk. Ból ustępuje po skorzystaniu z toalety. Maluszek traci apetyt, odmawiając jedzenia a także picia. Podczas wypróżniania dziecko odczuwa ból a kupka jest sucha i zbita. Ponieważ dziecko odczuwa dyskomfort, ociąga się z pójściem do toalety lub wypróżnieniem się do nocnika, a to z kolei powoduje przedłużenie i nasilenie zaparcia.
Przyczyny
Bardzo często bywa tak, iż na uporczywe zaparcia cierpią dzieci, które rozpoczynają nocniczkową edukacje lub takie, które muszą wypróżniać się poza domem, np. w przedszkolu. W tym wypadku mówimy o zaparciach uwarunkowanych psychicznie.
Inną przyczyną dolegliwości może być niewłaściwa dieta, uboga w warzywa, owoce, płyny, ciemne pieczywo i gruboziarniste kasze.
Co możesz zrobić?
Przede wszystkim zachowaj spokój. Robienie szumu wokół tej sprawy dodatkowo zniechęci a nawet zawstydzi maluszka. Postaraj się wysyłać maluszka do toalety codziennie o tej samej porze. Nie ponaglaj go ani nie sprawdzaj co sekundę, czy wizyta w ubikacji zakończyła się sukcesem. Aby się wypróżnić, maluszek potrzebuje spokoju oraz czasu.
Pora na zmiany w diecie. Zadbaj, aby w jadłospisie malca znalazły się produkty bogate w błonnik, stymulujący wypróżnienia. Podawaj mu produkty z pełnego ziarna, surowe warzywa i owoce. Ważne jest, aby maluch otrzymywał również wiele płynów. Ogranicz spożycie czekolady, czarnej herbaty oraz produktów mącznych, gdyż mogą one nasilić dolegliwości.
Aby pobudzić perystaltykę jelit, warto zaproponować malcowi aktywność fizyczną: rower, zabawy z piłką, rolki itp.
Jeśli opisane powyżej sposoby nie pomogą maluszkowi w regularnym wypróżnianiu, odwiedź pediatrę. Być może przepisze maluszkowi odpowiednie środki farmakologiczne.