Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to najczęściej spotykany problem okulistyczny u dzieci. Mimo że rodzajów tego nieprzyjemnego schorzenia jest kilka, możemy mieć pewność, że jeśli w porę zareagujemy na infekcję i odpowiednio ją zaleczymy, naszemu dziecku nie będzie zagrażać żadne niebezpieczeństwo.
Najczęstsze typy zapalenia spojówek to zapalenie o typie infekcyjnym i nieinfekcyjnym (wywołanym najczęściej przez alergię). Wśród zapaleń spojówek infekcyjnych najczęściej grożą naszemu dziecku bakteryjne i wirusowe. Pamiętajmy, że wirusowa odmiana choroby jest bardzo zakaźna, dlatego miejmy się na baczności szczególnie w okresie letnim, gdy dziecko spędza dużo czasu na powietrzu i w towarzystwie rówieśników. Dbajmy o zachowanie zasad higieny i nauczmy dziecko dobrego nawyku mycia rąk. Chrońmy też malucha przed zbyt długim wystawianiem na światło słoneczne i zaopatrzmy go w odpowiednie okulary ochronne.
Objawy zapalenia spojówek różnią się w zależności od typu schorzenia, jednak do najczęstszych należą:
– łzawienie
– kłucie i pieczenie w oku
– wydzielina ropna, sklejone oczka po przebudzeniu
– nadwrażliwość na światło
– częste pocieranie powiek przez dziecko
– ciężkie, spuchnięte powieki
Przy nieinfekcyjnym zapaleniu spojówek najlepszym lekarstwem będzie przemywanie oczka solą fizjologiczną. Pamiętajmy przy tym o częstym zmienianiu wacików, których używamy i o tym, by przemywać oko od zewnątrz do wewnątrz. Pomogą również okładu z rumianku, uważajmy jednak, by nie wywołały one podrażnienia skóry. Jeśli mamy obawy, że choroba naszego malucha może okazać się poważniejsza, a objawy nasilają się, udajmy się bezzwłocznie do okulisty. Pamiętajmy, że nieleczone zapalenie spojówek może stać się przyczyną wielu przykrych konsekwencji, dlatego zadbajmy o to, by w porę je wyleczyć.