Angina u dziecka
Dziecko ma wysoką gorączkę i skarży się na ból gardła? Nie lekceważ tych objawów – mogą wskazywać na rozwijająca się w organizmie malca anginę, którą bezwzględnie trzeba leczyć.
Angina rozwija się w migdałkach podniebiennych, które są barierą obronną dla próbujących wniknąć do organizmu bakterii. Latem często same stają się jednak ofiarą ataku intruzów, najczęściej paciorkowców, rzadziej gronkowców. Dzieje się tak dlatego, że osłabiony upałem organizm jest mniej odporny na wirusy i bakterie. Często wystarczy, że rozgrzane na słońcu dziecko wskoczy do zimnej wody, zje zimne lody lub wypije zimny (zwłaszcza gazowany) napój i choroba gotowa.
Objawy anginy u dziecka
Pierwszym objawem rozwijającej się choroby jest wysoka gorączka (nawet do 40˚C) oraz ból gardła, często promieniujący do ucha. Malec odmawia jedzenia, z trudem pije. Z uwagi na złe samopoczucie, dziecko jest płaczliwe i rozdrażnione. Czasami skarży się na ból brzucha, ma biegunkę lub wymiotuje. Powiększone szyjne węzły chłonne mogą wskazywać na anginę. Typowym objawem choroby są czerwone, rozpulchnione i pokryte kremowożółtymi nalotami lub czopami ropnymi migdałki. W razie wątpliwości, lekarz zleci wymaz z gardła lub test na obecność paciorkowców.
Leczenie anginy u dziecka
Jeśli Twojego malca dopadła angina – lekarz przepisze mu antybiotyk, najczęściej na bazie penicyliny. Malec dostanie go w postaci zawiesiny – nie podawaj preparatu w herbacie lub soku, tylko bezpośrednio do buzi malca. Aby kuracja była skuteczna, antybiotyk trzeba brać tyle dni ile zalecił lekarz (najczęściej 7-10 dni). Krótsza kuracja może spowodować szybki nawrót choroby, której leczenie bywa trudniejsze i mniej skuteczne.
Dodatkowo:
– jeśli dziecko wysoko gorączkuje, możesz podać mu lek obniżający temperaturę i łagodzący ból (np. paracetamol).
– podawaj malcowi ciepłe lub letnie napoje, najlepiej owocowe herbatki lub niegazowaną wodę.
– karm szkraba potrawami półpłynnymi lub rozdrobnionymi, aby nie podrażniać dodatkowo gardła. Wskazana jest dieta lekkostrawna. Pamiętaj – kwaśne, ostre, gorące potrawy nasilają ból. Jeśli dziecko nie chce jeść przez jeden czy dwa dni – nie zmuszaj je. Ważne aby piło.
– ból gardła mogą złagodzić ziołowe syropy – zapytaj lekarza który podać. Starsze dzieci powinny płukać gardło naparem z szałwii lub rumianku. Ulgę przyniosą również środki w aerozolu.
– wskazane jest pozostanie malucha w domu (dopóki gorączkuje – najlepiej w łóżku) i niedopuszczanie do przegrzania organizmu. Dopilnuj aby dziecko unikało wysiłku.
– czasami ulgę przynosi owinięcie szyi dziecka szalikiem
– pamiętaj: nie pal papierosów przy dziecku!