Kot w domu a dziecko
Dziecko i zwierzak w domu to bardzo dobre połączenie. Należy jednak dobrze przemyśleć decyzję o zaopiekowaniu się małym dzieckiem i zwierzęciem jednocześnie. Wymaga to wiele wyrzeczeń i z pewnością niemałych chęci. W przyszłości może jednak zaprocentować wieloma korzyściami, również dla Twojego dziecka. Może więc kupić do domu kotka?
Kot w domu?
Wiele zależy od dojrzałości i odpowiedzialności rodziców. Dobrze podjęta decyzja na pewno się opłaci, ale na korzyści trzeba trochę poczekać. Pamiętaj, że nim dziecko podrośnie, to Ty będziesz kota karmić, sprzątać po nim, chodzić do weterynarza itd. Trzeba pamiętać, że:
1. kot w obecności dziecka musi być regularnie szczepiony, odrobaczany,
2. kot potrafi dożyć sędziwego wieku, nawet 20 lat,
3. wakacje z pupilem nie należą do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych (jeśli nie chcesz zabierać zwierzaka ze sobą, musisz zadbać o opiekę nad nim podczas Waszej nieobecności).
Alergia
Przez podjęciem decyzji o powiększeniu waszej rodziny o nowego, kociego członka, musisz koniecznie sprawdzić, czy Twoje dziecko nie jest uczulone na sierść zwierzaka. Najlepszym sposobem będzie kontakt z kotem znajomych, rodziny. Wtedy na pewno przekonasz się, czy kot to dobry wybór (przynajmniej ze względów zdrowotnych).
Jaki kot najlepszy?
Wszyscy ludzie posiadający serce szaleją na widok małego, puszystego kotka zwiniętego w kuleczkę lub brykającego za wszystkim, co się porusza. Jednak taki malec nie jest najlepszym rozwiązaniem dla rodziców z małymi dziećmi. Mały kotek nie ma jeszcze wykształconego własnego charakteru (dojrzałość psychiczną kot osiąga w wieku 2 lat), dlatego ciężko będzie przetłumaczyć mu, że nie należy gryźć, drapać Twojej pociechy. Najlepszy będzie kot 2-letni, wysterylizowany, mający ukształtowany charakter, np. z tak zwanego „domu tymczasowego”, gdzie poprzedni opiekun będzie mógł udzielić Ci rad i wskazówek dotyczących zwierzęcia.
Co jeśli kot jest pierwszy niż dziecko?
Jeśli przed pojawieniem się dziecka w Twoim domu mieszkał już kot, prawdopodobnie nie masz się czego obawiać. Zwierzęta znajdujące się w takiej sytuacji najczęściej doskonale sobie z nią radzą. Jeśli kiedyś słyszeliście o sytuacjach typu: „kot rzuca się do gardła niemowlęcia”, jak najszybciej o niej zapomnijcie i uznajcie za głupi zabobon. Nie ma udokumentowanej takiej sytuacji. Dziecko wychowywane od małego w obecności kotka lub innego zwierzaka z pewnością wyniesie wiele dobrego na dalsze życie: nauczy się miłości i czułości w stosunku do innych, będzie opiekuńcze, zadba nie tylko o siebie, ale też o te wspaniałe stworzenia, które dając nam tak wiele, w zamian nie oczekują praktycznie niczego.