Jedynak- prawdy i mity.
Wśród wielu rodziców pokutuje przekonanie, że wychowanie jedynego dziecka wymaga ogromnej ostrożności. Nie jest jednak prawdą, że nasz mały jedynak musi wyrosnąć na zbuntowanego egoistę. Warto obalić ten mit, gdyż w dzisiejszych czasach rodziny wielodzietne są coraz rzadszym zjawiskiem.
Bardzo często uważa się, że rodzice jedynaków mają skłonność do nadopiekuńczości, przez co wychowują małego, niesamodzielnego potworka, skoncentrowanego tylko i wyłącznie na sobie. Badania wykazują jednak, że bycie jedynym dzieckiem w rodzinie wiąże się również z wieloma zaletami, a przede wszystkim nie determinuje tego, czy nasz maluszek okaże się w przyszłości egoistą czy też nie. Bycie jedynakiem nie jest czynnikiem definiującym; rozwój dziecka zależy głównie od tego, jakie wychowanie zapewnią mu rodzice. Należy pamiętać, że problematyczne cechy charakteru, które zazwyczaj przypisywane są jedynakom, takie jak uzależnienie od rodziców czy introwertyzm, mogą pojawić się również u dzieci wychowujących się w rodzinach wielodzietnych.
W dzisiejszych czasach coraz częściej rodzice decydują się na posiadanie tylko jednego dziecka. Powody mogą być bardzo różne, od czysto ekonomicznych po problemy związane z niepłodnością, które dotykają coraz więcej par. Również młode mamy, które chcą jak najszybciej wrócić do pracy, bardzo często wybierają tę właśnie opcję.
Jeśli decydujemy się na posiadanie tylko jednego dziecka, warto rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. Skoncentrowanie całej naszej uwagi na jednym maluszku, zamiast zaowocować wychowaniem nieradzącego sobie z wyzwaniami dnia codziennego egocentryka, może sprawić, że nasze dziecko wyrośnie na pewnego siebie i świadomego własnej wartości dorosłego. W rodzinach wielodzietnych często zdarza się, że nasze pociechy walczą o czas i atencję rodziców, co może generować wiele stresów. Należy jednak uważać, bo nieprzystosowany do dzielenia się maluch może mieć w przyszłości wygórowane oczekiwania co do relacji międzyludzkich. Musimy również pamiętać, by nie wymagać od naszego maluszka, by spełnił wszystkie ambicje swych rodziców. Ten częsty błąd w wychowaniu jedynaka może spowodować w przyszłości, że dziecko będzie obawiać się, że nie podoła stawianym mu wymaganiom. Maluch, który wychowuje się bez rodzeństwa może też częściej skarżyć się na nudę, dlatego właśnie powinniśmy zapewnić mu stały kontakt z rówieśnikami. Przede wszystkim jednak, nie sugerujmy się stereotypami na temat jedynaków i wybierzmy opcję najlepszą dla naszej rodziny.