Butelkowe ABC
Z pewnych powodów nie możesz karmić maleństwa piersią? Dziecko skończyło 6 miesięcy i przestawiasz je na butelkę? Musisz wrócić do pracy? To nie powody do zmartwień. Prawidłowe karmienie butelką zapewnia maluszkowi odpowiedni rozwój.
Mieszanki dla niemowląt różnią się między sobą składem a także smakiem. Ale wszystkie są wzorowane na kobiecym pokarmie i bardzo dobrze przebadane. Zawierają wszystkie ważne składniki, tak aby Twoje dziecko mogło rozwijać się w jak najlepszy sposób. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przygotowanie mieszanki
· Zawsze sprawdzaj termin jej przydatności do spożycia. Informacja ta podana jest na opakowaniu. Dodatkowo, gdy otwierasz mieszankę po raz pierwszy, zapisz datę, gdyż zazwyczaj należy ją spożyć do 7 dni. Ważne by tego przestrzegać i nie narażać dziecka na niepotrzebne dolegliwości.
· Przed przyrządzeniem mieszanki obowiązkowo umyj ręce.
· Wysterylizuj potrzebne akcesoria tj. smoczek i butelkę.
· Używaj wyłącznie zagotowanej wody. Najzdrowsze dla niemowlaków są wody z niską zawartością minerałów lub wody źródlane. Wodę po otwarciu należy przechowywać w lodówce. Nie używaj kranówki, gdyż może ona zaszkodzić dziecku.
· Mleko przygotuj ściśle według zaleceń producenta. Jego skład jest opracowany w taki sposób aby najbardziej jak to tylko możliwe przypominało mleko mamy. Miarki nie ubijaj, patrz aby nie była też kopiasta. Mleko musi mieć odpowiednie proporcje: za rzadkie nie zapewni dziecku odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, za gęste z kolei będzie ciężkie do strawienia dla małego brzuszka, może wywołać też kolki, biegunkę a nadmiarem protein może przeciążyć nerki.
· Mleko przygotuj przed samym podaniem. Jeśli z jakichś powodów musisz zrobić to wcześniej, przechowuj je w lodówce maksymalnie do 2 godzin (po tym czasie nie podawaj maleństwu mleka). Po wyjęciu podgrzej je w podgrzewaczu lub w garnku z ciepłą wodą. Uważaj, aby nie zagotować mleka, gdyż straci ono wówczas cenne witaminy i składniki mineralne.
· Przed podaniem mieszanki, sprawdź jej temperaturę, aby nie oparzyć maleństwa. Najlepiej wylej kilka kropel na przegub dłoni (powinny sprawiać wrażenie ciepła ale nie gorąca) .
Zaczynamy karmienie
· Pamiętaj, że dzieci którym podaje się mieszankę nie można karmić na żądanie. Zachowaj odpowiednie odstępy czasowe (3-4 godziny), aby mały brzuszek zdążył strawić pokarm.
· Karm dziecko w wygodnej pozycji. Jeśli chcesz zaspokoić potrzebę bliskości i czułości, trzymaj maluszka w ramionach. Pamiętaj, by główka była wyżej niż reszta ciałka – tym sposobem zmniejszysz prawdopodobieństwo, że maluch się zadławi. Mleko powinno wypełniać cały smoczek, tak by dziecko nie łykało powietrza a co za tym idzie, nie miało kolek. Jeśli dziecko prawidłowo ssie, w butelce mogą pojawić się bańki powietrza.
· W czasie karmienia rób przerwy, by maluchowi się odbiło. Dzięki temu będzie miał większy apetyt (połykane bąbelki powietrza, mogą powodować uczucie sytości). Nie zapomnij też o odbiciu po zakończeniu karmienia.
· Uważaj, by maluszek nie zasnął podczas jedzenia, gdyż może się zakrztusić.
· Jeśli maleństwo nie zjadło całej porcji, resztkę wylej. Do jedzenia dostała się ślina dziecka a wraz z nią bakterie, które przy ponownym podaniu mogłyby wywołać biegunkę.