Mleko mamy prosto z butelki
Jeśli nie możesz bądź nie chcesz dłużej karmić piersią a zależy Ci na naturalnym pokarmie dla Twojego dziecka, to jest na to prosty sposób: wystarczy odciągnąć mleko i pozostawić je w domu w bezpiecznym miejscu.
W dzisiejszych czasach kobiety nie są zobligowane do stałej obecności przy dziecku, które karmią pokarmem naturalnym. Teraz wystarczy kupić odpowiednie akcesoria, aby móc wyrwać się do kina czy pójść do pracy, nie stresując się, że dziecko jest głodne.
Co kupić?
Przede wszystkim dobry laktator. Na rynku dostępne są różne modele zarówno laktatorów ręcznych, jak i elektrycznych. Te pierwsze są tańsze i łatwiejsze w obsłudze. Jednak będziesz potrzebowała trochę czasu, aby odciągnąć większą ilość pokarmu – wymagają one bowiem (przez co najmniej kilkanaście minut) rytmicznego ucisku specjalnej pompki. Laktatory elektryczne ściągają pokarm o wiele szybciej, lecz są drogie a nieumiejętne ich użytkowanie może doprowadzić do zranienia brodawki. Jeśli odrzucasz opcję zakupu laktatora, jest jeszcze jedna możliwość: możesz go wypożyczyć. Informacje na temat warunków wypożyczenia uzyskasz w poradni laktacyjnej. Oprócz lakatatora potrzebne Ci będą: butelka do karmienia dziecka oraz specjalne pojemniki lub woreczki do przechowywania pokarmu.
Jak przechowywać?
Odciągnięte mleko mamy trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach. Ponieważ nie jest ono pasteryzowane, szybciej się psuje niż np. mleko z kartonu. Dlatego przestrzegaj kilku bardzo ważnych zasad, tak aby nie zaszkodzić malutkiemu żołądkowi Twojego szkraba:
- Zanim przystąpisz do odciągania pokarmu, umyj ręce i pierś.
- Upewnij się, że akcesoria do odciągania i przechowywania mleka są wysterylizowane.
- Pokarm może być przechowywany w temperaturze pokojowej kilka godzin. Przynajmniej teoretycznie. Radzimy jednak stosować regułę, że odciągnięty pokarm należy wstawić do lodówki, nawet jeśli planujemy go podać za 2-3 godziny (w lodówce może stać maksymalnie 48 godzin). Tak jest bezpieczniej.
- Jeśli planujesz zrobić większe zapasy mleka (bo np. wracasz do pracy lub gdzieś wyjeżdżasz), pokarm możesz zamrozić w zamrażalniku lodówki (tam może być przechowywany 2 tygodnie) lub w zamrażarce (będzie zdatny do spożycia przez około 3 miesiące).
- Pamiętaj o zapisaniu na woreczku daty odciągnięcia mleka.
- W razie potrzeby, rozmrażaj pokarm w ciepłej kąpieli (nie gotuj go!). Po rozmrożeniu mleka, można je przechowywać maksymalnie 24 godziny w lodówce, jeśli dziecko jest zdrowe (jeśli jest chore lub jest wcześniakiem czas ten to maksymalnie 9 godzin). Pokarmu nie zamrażaj ponownie!
- Zawsze wylewaj mleko, które pozostało po karmieniu. Nie nadaje się ono już do ponownego spożycia.