Kiedy nie mogę karmić?
Są sytuacje, kiedy musisz odstawić maluszka od piersi. Oto kilka zasad, które powinnaś znać, aby nie zaszkodzić swojemu maleństwu.
Podczas przeziębień i infekcji wirusowych, w przypadku gdy gorączka nie przekracza 38.5 C, nie należy rezygnować z karmienia naturalnego. Zapalenie gruczołu piersiowego także nie jest przeciwwskazaniem do karmienia. W wyżej wymienionych sytuacjach należy przystawiać malca do piersi, gdyż z mlekiem mamy otrzymuje on bardzo cenne przeciwciała, które chronią go przed zachorowaniem. Poza tym, człowiek zaraża innych jeszcze przed wystąpieniem u niego samego objawów choroby. Dlatego gdy już jesteś chora, zapewnij maleństwu najlepszą ochronę przed drobnoustrojami i codziennie dostarczaj mu tak potrzebną wówczas porcję odporności, którą dostaje z mlekiem.
Karmienie piersią a leki
Bardzo ważne jest, abyś za każdym razem, zanim zażyjesz jakieś lekarstwo, skontaktowała się z lekarzem. Nie sugeruj się ulotkami, to zbyt poważna sprawa i warto upewnić się u specjalisty. Jeśli jesteś chora i idziesz do lekarza nie zapomnij powiedzieć, że karmisz piersią. Specjalista przepisze Ci medykamenty, które nie zagrażają Twojemu dziecku.
W skrajnych przypadkach może okazać się konieczne przyjęcie leków, które wykluczają karmienie piersią podczas ich przyjmowania. Należy wówczas na pewien czas odstawić maluszka od piersi i spróbować powrócić do karmienia najszybciej, jak będzie to możliwe. Pamiętaj jednak, iż takie rozwiązanie to ostateczność.
Przeciwwskazania do karmienia piersią
Istnieje naprawdę niewiele sytuacji, w których definitywnie nie można karmić piersią. Dotyczy to chorób takich jak :
- Kiła
- Ostra niewydolność krążenia
- HIV
- AIDS
- Galaktozemia (wrodzona choroba metaboliczna dziecka)
Karmienie naturalne jest zakazane również w sytuacjach, gdy mama cierpi na WZW typu A i C, ostrą gruźlicę, opryszczkę brodawki lub ropień piersi.