Dlaczego maluszek nie chce ssać?
Będąc w ciąży dużo czytałaś na temat karmienia piersią i wiesz, jak zdrowe dla malucha jest mleko płynące z Twoich piersi. Dlatego z przerażeniem patrzysz, jak Twój przystawiony do piersi szkrab, odwraca główkę i krzyczy. Dlaczego tak się dzieje?
Każde dziecko rodzi się z odruchem ssania. Już od 4 miesiąca życia płodowego maluch uczy się tej czynności, wkładając sobie paluszki do buzi. To, że malec rodzi się z odruchem ssania nie oznacza jednak, że po przyjściu na świat, będzie umiał czerpać pokarm z Twoich piersi. Problemy z karmieniem mogą pojawiają się nie tylko u noworodków ale także u kilkumiesięcznych niemowląt.
Problemy z brodawkami
Zbyt płaskie, a czasami nawet wklęsłe brodawki powodują, że maluch ma problem z prawidłowym ich uchwyceniem. Jest na to rada. Po prostu zaopatrz się w specjalne nakładki korygujące, które należy nosić po stanikiem w przerwach między karmieniami. W ukształtowaniu brodawki pomogą Ci również ćwiczenia – przed każdym karmieniem chwyć ją pomiędzy 2 palce i „roluj” przez chwilę. Do „wyciągnięcia” brodawki możesz także użyć laktatora.
Karmisz butelką
Przyjmuje się, że w pierwszym miesiącu życia, dziecko nie powinno być karmione butelką, gdyż smoczek zaburza mechanizm prawidłowego ssania. Wszelkie smoczki (do karmienia czy uspakajania) możesz podać dopiero, gdy maluch skończy 4 tygodnie.
Nieprawidłowo przystawiasz malca do piersi
Pamiętaj, że warunkiem udanego karmienia jest odpowiednie przystawienie malucha do piersi. Szkrab musi uchwycić brodawkę wraz z otoczką. To bardzo ważne, bo tylko tak maluszek będzie efektywnie ssał. Jeśli maluch ma problemy z prawidłowym uchwyceniem brodawki, być może jest mu niewygodnie. Spróbuj więc karmić go w różnych pozycjach (klasycznie, leżąc czy spod pachy) i sprawdź, która najlepiej odpowiada Twojemu szkrabowi.
Zjadłaś coś nieodpowiedniego
Może to Cię zaskoczy, ale maluch może stracić ochotę na Twoje mleko, ponieważ zaczęło mu ono brzydko pachnąć. Przyczyną tego może być produkt, który zjadłaś (np. kalafior, czosnek czy fasola). Unikaj więc produktów nadających mleku specyficzny zapach oraz tych, które są alergizujące.
Używasz nowych perfum
Tobie ich zapach się podoba, malcowi może nie przypaść do gustu. Dlatego w trakcie karmienia unikaj eksperymentowania z nowymi zapachami – niektóre maluszki nie lubią takich zmian.
Mleko wypływa za szybko lub za wolno
Nic dziwnego, że maluch się denerwuje: w pierwszym przypadku się krztusi, w drugim nie może się najeść tak szybko jakby chciał. Jest na to rada: zanim przystawisz malucha do piersi, odciągnij trochę pokarmu laktatorem – to pomaga spowolnić oraz wzbudzić wypływanie pokarmu.
Maluch ma katar
Maluchowi trudno ssać pierś, podczas gdy ma zatkany nosek. Jeśli Twój maluch jest przeziębiony, przed przystawieniem go do piersi zakropl mu nosek roztworem soli fizjologicznej a następnie oczyść nosówki. Karm malucha w pozycji pionowej.
Szkrab zaczął ząbkować
Jeśli maluszkowi rosną ząbki, jego dziąsła mogą być podrażnione. Maluch jest podenerwowany, płacze i nie chce ssać. Dlatego przed karmieniem nałóż na małe dziąsełka specjalny żel znieczulający – powinno pomóc.
Maluch jest rozproszony
W wieku 4-5 miesięcy dziecko staje się bardzo ciekawe otaczającego świata. Praktycznie każda rzecz może odwrócić jego uwagę od piersi. Maluch się wierci, odwraca główkę, wodzi oczkami za interesującym go przedmiotem. Jeśli tak się dzieje, postaraj się karmić maluszka w miejscu, gdzie nic nie będzie go rozpraszało.