Trymestry ciąży
Etapy ciąży dzielimy na tygodnie, miesiące i trymestry. Taki podział pomaga przyszłej mamie zorientować się co, dzieje się z nią i jej dzieckiem w konkretnym czasie trwania ciąży i ułatwia odliczanie czasu do porodu. Prawidłowa, donoszona ciążą trwa czterdzieści tygodni, co odpowiada dziecięciu miesiącom, czyli trzem trymestrom.
Pierwszy trymestr
Pierwszy trymestr ciąży trwa od momentu zapłodnienia do końca dwunastego tygodnia ciąży. Początek ciąży jest niezwykle ważny dla przyszłego rozwoju dziecka. W tym czasie zaczynają wykształcać się wszystkie tkanki i narządy, tworzy się układ nerwowy i pokarmowy, formuje się szkielet chrzęstny, serce zaczyna pracę bijąc około sto czterdzieści cztery razy na minutę. W pierwszym trymestrze zarodek staje się płodem.
Podczas pierwszego trymestru dowiadujesz się, że zostaniesz mamą, w Twoim ciele zachodzą pierwsze zmiany, zaczynasz czuć, że jesteś w ciąży. Wczesnej ciąży często towarzyszą nudności, wymioty, częstsze oddawanie moczu, powiększają się piersi, które stają się napięte. Możesz czuć się senna, osłabiona, szybciej będziesz się męczyć. Burza hormonów sprawi, że raz będziesz smutna i przygnębiona, a za chwilę radosna i pełna euforii. Twój apetyt może się zwiększyć lub zmniejszyć, możesz odczuwać niechęć do pewnych potraw lub przeciwnie – możesz mieć ochotę na niektóre produkty. W pierwszych miesiącach ciąży prawdopodobnie przybywasz już nieco na wadze od dwóch do trzech kilogramów (możliwy jest też spadek wagi, zwłaszcza gdy męczyły Cię wymioty). Już na początku ciąży warto zadbać o odpowiednią dietę i przyjmować kwas foliowy. Zapotrzebowanie energetyczne w pierwszym trymestrze praktycznie nie wzrasta więc nie musisz więcej jeść.
Drugi trymestr
Drugi trymestr ciąży rozpoczyna się w 13 tygodniu, a kończy z końcem 27 tygodnia ciąży. Dziecko intensywnie się rozwija, porusza, ćwiczy ssanie kciuka, połyka płyn owodniowy, do jego uszu trafiają pierwsze dźwięki. Podczas drugiego trymestru u Twojego maleństwa kości zaczynają zastępować szkielet chrzęstny, ciało jest pokryte meszkiem, zaczynają rosnąć włosy, brwi i rzęsy. W drugim trymestrze kształtuje się łożysko, które produkuje niezbędne dla rozwoju dziecka hormony, umożliwia dziecku oddychanie, odżywianie i wydalanie. Między szesnastym a dwudziestym tygodniem zaczniesz odczuwać pierwsze ruchy dziecka.
W drugim trymeście ciąży ustają nudności i wymioty, a Ty czujesz się znaczniej lepiej, mniej osłabiona i przemęczona. Twoja ciąża staje się widoczna, brzuszek się powiększa, dzienne zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o trzysta kalorii. Na brzuchu, udach i pośladkach pojawiać się mogą rozstępy, związane z szybkim rozciąganiem i niewystarczającą elastycznością skóry. Środek ciężkości się zmienia: chodzisz odchylona w tył, aby utrzymać stabilność sylwetki, co może powodować bóle pleców i kręgosłupa. Pod koniec drugiego trymestru mogą pojawić się obrzęki nóg i rąk, żylaki. Twoje drogi moczowe rozszerzają się, a rosnąca macica powoduje ucisk na moczowody i pęcherz moczowy. Dlatego nie lekceważ żadnych niepokojących objawów i od razu konsultuj je z lekarzem, infekcje dróg moczowych w ciąży są szczególne niebezpieczne.
Trzeci trymestr
Trzeci trymestr rozpoczyna się w 28 tygodniu ciąży i trwa do porodu. Twoje dziecko rośnie i nadal się rozwija. Na główce bardzo wyraźnie widać już brwi i rzęsy, a włoski są coraz dłuższe. Pod skórą wciąż gromadzi się tłuszcz, który po porodzie ochroni Twojego malca przez chłodem i dostarczy mu energii. Ważne zmiany zachodzą w mózgu, który teraz szybko rośnie, nie powstają już nowe komórki nerwowe, natomiast zachodzą ich zmiany jakościowe. Teraz rozpoczyna się bardzo ważny etap w rozwoju maleńkich płuc. Dziecko w tym okresie zaczyna się uczyć i zapamiętywać. Przyrost masy i długości malca zależy teraz głównie od predyspozycji genetycznych, sposobu odżywiania oraz stosowania używek. W trzydziestym siódmy miesiącu rozwój Twojego maluszka właściwie już się zakończył, choć dziecko nadal przybiera na wadze.
W ostatnim trymestrze ciąży możesz odczuwać zmęczenie swoim stanem i z pewnością odliczasz już dni do porodu. W tym okresie jak najwięcej odpoczywaj, zrezygnuj z intensywnej pracy zawodowej. W ostatnim trymestrze masz też więcej czasu na przygotowanie rodziny i domu na przyjście małego człowieka.
Katarzyna Gałka