Fundamenty przyszłej, zdrowej ciąży
Jeśli planujesz ciążę, warto już wcześniej pomyśleć o swoim zdrowiu. Dobrze jest, jeśli przygotowując się do poczęcia zrobisz „remanent” swojego organizmu: wykonasz odpowiednie badania oraz szczepienia.
Wizyta u specjalisty
Planując zdrową ciążę wybierz się do ginekologa. Lekarz zleci cytologię i zrobi USG narządów rodnych. Sprawdzi czy nie masz torbieli, polipów i mięśniaków. Ważne, aby przed poczęciem maleństwa wyleczyć te schorzenia. Zmniejszy to ryzyko poronienia i ciąży pozamacicznej.
Zanim zajdziesz w ciążę warto wyleczyć wszystkie zęby. Próchnica niesie ze sobą niebezpieczeństwo infekcji, groźnej dla całego organizmu.
Poproś lekarza o skierowanie na podstawowe badania:
- Morfologia krwi. Sprawdzisz, czy nie masz anemii lub schorzeń układu krwiotwórczego.
- Analiza moczu. Upewnisz się czy nie dolega Ci infekcja układu moczowego.
- Określenie grupy krwi i czynnika Rh. Dowiesz Cię czy nie grozi Ci konflikt serologiczny.
- Cytologia szyjki macicy oraz USG narządów jamy brzusznej i miednicy małej (np. jajników, macicy).
- Poziom glukozy we krwi. Wynik badania pokaże czy nie chorujesz na cukrzycę ciążową, chorobę niebezpieczną dla Ciebie i Twojego dziecka.
- WR (badanie wykluczy kiłę), próby wątrobowe.
- Oznaczenie poziomu hormonów tarczycy (ich niedobór może być przyczyną niepłodności).
- Badanie na toksoplazmozę, różyczkę, cytomegalię. To niebezpieczne choroby, które mogą zaszkodzić Twojemu maleństwu.
Ważne szczepienia
-
-
- Różyczka
Jeśli nie chorowałaś na różyczkę i nie byłaś przeciw niej szczepiona, zrób to teraz. Warto też wykonać badania na obecność we krwi antyciał przeciwróżyczkowych. Ich odpowiednia ilość zapewni Tobie oraz rozwijającemu się maleństwu ochronę przed tą groźną chorobą. Jeśli poziom antygenów nie jest odpowiedni, musisz się zaszczepić. Różyczka to bardzo niebezpieczna choroba. Zarażenie się nią w ciąży może prowadzić nieraz do bardzo poważnych uszkodzeń płodu, przyczyniając się do głuchoty, chorób serca a nawet opóźnień w rozwoju psychicznym maleństwa.
-
-
-
- Wirusowe zapalenie wątroby typu B
Jeśli do tej pory nie chorowałaś na żółtaczkę wszczepienną ani nie byłaś przeciw niej szczepiona, koniecznie się zaszczep. Wirus wywołujący tę chorobę jest bardzo zakaźny. Do zarażenia dochodzi najczęściej w czasie zabiegów medycznych. Lepiej więc się przed nim zabezpieczyć. Konsekwencje żółtaczki mogą być bardzo poważne dla Twojego zdrowia. Obecnie sporo szpitali wymaga zaświadczenia o przebyciu szczepień lub pozytywnego wyniku badań na obecność antygenu Hbs we krwi – to potwierdza odporność na tę chorobę.
-
-
- Ospa wietrzna
Ospa to choroba zakaźna. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że na nią nie chorowałaś. Jednak aby się upewnić, sprawdź swoją książeczkę zdrowia. Jeśli to niemożliwe, poproś swojego lekarza aby sprawdził to testem immunologicznym. W okresie ciąży choroba ta jest niebezpieczna dla Ciebie i dla Twojego dziecka. Chociaż ryzyko zachorowania na ospę jest niewielkie, lepiej dmuchać na zimne i się zaszczepić. W przypadku zakażenia istnieje bowiem prawdopodobieństwo obumarcia płodu. A u nowonarodzonych dzieci wirus może spowodować ciężką postać wrodzonej ospy wietrznej.