Maluszek przy stole
Najlepszym sposobem na nauczenie naszego dziecka odpowiednich nawyków żywieniowych jest uzbrojenie się w mnóstwo cierpliwości. Pamiętajmy również, że dawać właściwy przykład możemy nie tylko przy stole, ale również przy wykonywaniu wszystkich czynności związanych z posiłkami. Naszymi największymi wrogami w procesie kształtowania dobrych zwyczajów dziecka są natomiast: pośpiech, zniecierpliwienie i przymus.
Podczas nauki właściwych nawyków żywieniowych, stosowanie się do wyznaczonych pór posiłków to podstawa. Zadbajmy również o codzienne rytuały przed i po jedzeniu, w które będziemy mogli włączyć nasze dziecko. Zapewnimy mu tym samym poczucie bezpieczeństwa i spokój. Takim rytuałem przed posiłkiem może być na przykład umycie rąk czy wspólne nakrywanie do stołu, po jedzeniu natomiast warto włączyć dziecko w sprzątanie.
Zbuntowany dwulatek
Bardzo często zdarza się, że w wieku ok. dwóch lat nasze dziecko zaczyna grymasić przy jedzeniu, bawić się nim lub przedłużać posiłek w nieskończoność. Ulubionym słowem maluchów staje się wtedy słowo „nie”, którego siłę odkrywają i wypróbowują przy każdej nadarzającej się sposobności. Świetną okazją do tego stają się posiłki. Uszanujmy ten etap w rozwoju naszego dziecka, a przede wszystkim, pamiętajmy, że jest to okres, w którym chce ono wszystkiego spróbować samodzielnie. Nie denerwujmy się zatem, jeśli pobrudzi się przy posiłku lub spędzi nad talerzem odrobinę więcej czasu, niż byśmy chcieli. Bądźmy jednak konsekwentni i jeśli obiad czy kolacja przedłuża się w nieskończoność, zabierzmy upartemu maluchowi talerz. Możemy zadbać także o to, by dziecko czuło, że umie jeść samo i robi to umiejętnie. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie talerzyka, kubeczka i sztućców, które będą tylko „jego”. Nie martwmy się również, jeśli nasz brzdąc notorycznie brudzi siebie i wszystko wokół w czasie posiłku, a nade wszystko, nie urządzajmy mu z tego powodu awantury.
Przedszkolak przy stole
Jeśli uda się nam pomyślnie przebrnąć przez etap buntu dwulatka, możemy na dobre zająć się kształtowaniem odpowiednich nawyków u naszego dziecka. Maluchy w wieku od 3 do 4 lat z ogromną przyjemnością naśladują swoich rodziców, dlatego zadbajmy o właściwą atmosferę przy jedzeniu. Nauczmy dziecko, że je się zawsze przy stole, w spokoju, a po skończonym posiłku sprząta po sobie ze stołu. Na tym etapie rozwoju ciekawość naszej pociechy jest wyjątkowo rozwinięta, dlatego bez obaw możemy wprowadzać do diety nowe elementy. Pamiętajmy również, że w wieku 3 lat dziecko może już mieć wykształcone pewne preferencje kulinarne, które umie wyrazić. Bardzo prawdopodobne jest, iż na czarnej liście potraw znajdą się np. warzywa, musimy zatem wykazać się sprytem i znaleźć taki sposób ich podawania, by wciąż stanowiły ważny składnik diety dziecka.
Nasz maluszek doceni na pewno porządek i regularność w posiłkach, które pomogą mu ukształtować codzienne rytuały. Bardzo ważne będą dla niego: punktualność, rutyna, powtarzające się czynności, własne miejsce przy stole, własne nakrycie. Wszystko to zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że łatwiej przyswoi sobie odpowiednie zwyczaje.
Rodzicom, którzy chcieliby w przystępny sposób przekazać dzieciom zasady dobrego zachowania, eMaluszki polecają książkę „Ale plama! czyli dobre maniery i domowe afery” wydaną nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa. Recenzję książki możecie przeczytać w naszym dziale „Recenzje książek”.