Odczulanie
Czy warto odczulać? Kiedy można to robić i jaka jest skuteczność tych działań? Oto kilka informacji na temat nowej metody walki z alergią.
Najlepszym sposobem na zwalczanie choroby alergicznej jest unikanie substancji, która wywołuje jej objawy. Często nie jest to jednak możliwe. Trudno bowiem np. żyć w sterylnych warunkach, bez kurzu w którym żyją roztocza, czy uniknąć całkowicie pyłków. W takiej sytuacji można pomyśleć o odczulaniu, metodzie nie zawsze skutecznej, ale często bardzo pomocnej w leczeniu przyczynowym.
Na czym polega?
Odczulanie to metoda walki z alergią, polegająca na stopniowym podawaniu coraz większych dawek substancji uczulającej. Dzięki temu organizm przyzwyczaja się do alergenu i przestaje go traktować jak intruza. Cała kuracja trwa kilka lat i bardzo ważne jest, by jej nie przerywać, gdy tylko dziecku trochę się poprawi – w tej sytuacji uciążliwe objawy mogą szybko powrócić. Początkowo alergen podaje się we wzrastających dawkach. Później maluch otrzymuje dawki podtrzymujące. Substancje uczulającą podaje się w postaci zastrzyków podskórnych lub doustnie (niektórzy specjaliści twierdzą, iż ta druga metoda jest mniej skuteczna). Lekarze szczególnie często decydują się na tę metodę leczenia choroby w przypadkach nieżytu nosa i spojówek.
Nie dla każdego
W zasadzie nie odczula się dzieci poniżej piątego roku życia (wcześniej układ odpornościowy dziecka nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały, aby kuracja przyniosła wymierne korzyści). Gdy dziecko skończy 5 lat można zastosować metodę doustną, rok później można odczulać przy pomocy zastrzyków. Odczulanie poleca się, gdy maluch ma ciężkie objawy alergii tak, że nie może się obejść bez leków. Raczej nie zaleca się tej metody, gdy maluch jest uczulony równocześnie na wiele różnych substancji. Absolutnie zakazane jest stosowanie odczulania w przypadku, gdy maluch cierpi na poważne choroby (np. gruźlica czy choroby nowotworowe). O tym, czy Twój maluch może zostać poddany tej metodzie, zadecydować powinien doświadczony lekarz alergolog.
Skuteczność
Odczulanie jest bardzo skuteczne przy uczuleniu na jad osy lub pszczoły. Wprawdzie w tym wypadku metoda ta jest trudna i dość uciążliwa, niemniej daje dobre efekty w postaci 90% skuteczności. Odczulanie jest również skuteczne w przypadku uczulenia na pyłki (80%), roztocza (72%) i pleśnie ( 65%). W przypadku atopowego zapalenia skóry, metoda ta rzadko daje zadowalające efekty. Radko się ją stosuje w przypadku uczulenia na sierść zwierząt.