Kilka pytań na temat alergii
Statystyki alarmują: coraz więcej maluchów ma problemy z alergią. Odpowiadamy na kilka pytań dotyczących tej, coraz częściej spotykanej u dzieci, choroby.
Co to jest alergia?
Najogólniej mówiąc, jest to reakcja obronna organizmu, na czynniki (tzw. alergeny), które normalnie powinny być dla niego obojętne. Zaczyna on zwalczać je, jakby były wirusami lub bakteriami, które mogą mu zaszkodzić.
Dlaczego tak wiele dzieci cierpi z powodu alergii?
Wiadomo, iż po części winę za wystąpienie problemów ponoszą geny, które dziedziczymy po przodkach. Jeśli któryś z rodziców jest alergikiem, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż maluch również nim będzie. Jednak nie można zrzucić całej winy na procesy dziedziczenia. Alergii sprzyja zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwy tryb życia. Dolegliwości mogą również wywołać środki chemiczne, konserwanty zawarte w żywności czy wdychane spaliny.
Co to jest alergia pokarmowa?
Jest to reakcja organizmu na alergeny (np. mleko krowie, jajka czy cytrusy), które dostają się w jego wnętrze poprzez układ pokarmowy. Schorzenie to najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci. Typowymi objawami alergii pokarmowej są: luźne kupki, wymioty, słabe przybieranie na wadze, wysypka.
Co to jest katar alergiczny?
Jest to katar, który nie jest spowodowany infekcją wirusową czy bakteryjną. Wywołują go alergeny, które znajdują się w pobliżu organizmu a jeśli są to roztocza, dolegliwość może trwać nawet przez cały rok. Katar alergiczny trzeba leczyć, podając środki przeciwalergiczne.
Czy czerwone policzki zawsze świadczą o alergii?
Nie, mogą one być efektem przegrzania, gorączki lub silnych emocji, które przeżywa maluch. Jednak gdy masz wrażenie, iż policzki wyglądają jak polakierowane, pojawiają się na nich wypryski a skóra jest szorstka – skontaktuj się z pediatrą, dermatologiem lub alergologiem. Być może jest to początek atopowego zapalenia skóry.
Czy możliwe jest uczulenie na słońce?
Zazwyczaj słońce służy alergikom, nawet tym, z atopowym zapaleniem skóry. Dzięki niemu, skóra maluszków staje się gładsza i mniej swędzi. Jednak czasami, pod wpływem promieni słonecznych, na skórze malucha pojawia się charakterystyczne, czerwone plamy oraz pokrzywka. W tym wypadku najskuteczniejszą metodą leczenia jest unikanie słońca.