Nietypowe objawy alergii
Sporo czytasz na temat alergii i wiesz, że katar, kaszel, luźna kupka czy wysypka są typowymi jej objawami. A czy wiesz, że ból głowy czy moczenie nocne również może być wywołane przez alergen?
Objawy alergii mogą pojawić się już w pierwszych dniach po porodzie. Mogą również pojawić się nieco później – w pierwszych tygodniach, miesiącach a nawet latach życia dziecka. Sprawdź co może (ale nie musi) być objawem alergii u Twojego smyka.
Niepokojące sygnały
Jednym z nietypowych sygnałów, który może wskazywać na alergię, jest ból głowy. Problem w tym, że o bólu głowy niemowlę nie jest Ci w stanie powiedzieć. Objawem, że coś jest nie tak może być fakt, że maluszek jest rozdrażniony i bardziej niż zwykle płaczliwy. Ból głowy u małych alergików pojawia się najczęściej w efekcie nietolerancji pewnych pokarmów. Dlatego, jeśli Twój maluszek jest bardzo marudny i płacze, zastanów się czy w ostatnich dniach nie podałaś mu czegoś, co mogło go uczulić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skreśl podejrzany produkt z diety malucha. Jeśli przyczyną jest mleko, musisz wybrać dla dziecka mieszankę przeznaczoną dla alergików – wówczas szkrab nie będzie narażony na niedobory wapnia, witamin i mikroelementów. Innym, nietypowym sygnałem, który może wskazywać na alergię jest nadpobudliwość psychoruchowa malca – alergia jej towarzyszy a nie wywołuje bezpośrednio. Nadpobudliwe maluchy często są uczulone na konserwanty (np. E102 – tartrazyna czy E210 – kwas benzoesowy).
U starszych dzieci nadwrażliwość na niektóre pokarmy może objawiać się moczeniem nocnym. Alergen, który dostał się do małego organizmu może bowiem wywołać skurcze mięśni gładkich pęcherza.
Rady dla mamy
Jeśli Twój maluch jest alergikiem, ze szczególną uwagą obserwuj reakcje maluszka na nowe pokarmy w jego diecie. O wszystkich niepokojących objawach (zarówno tych typowych jak i nietypowych) poinformuj lekarza. Stosuj się do wszystkich zaleceń specjalisty. Wczesne i odpowiednie leczenie zazwyczaj sprawia, że dolegliwości związane z alergią ustępują – dziecko często z alergii wyrasta. Nie szukaj alternatywnych w stosunku do farmakologicznych, metod leczenia malca, gdyż ich skuteczności nie udowodniono.