Rentgen a ciąża
Przygotowujesz swój organizm na poczęcie dziecka. Rzuciłaś palenie, zdrowo się odżywiasz, robisz podstawowe badania. Pamiętaj jednak o tym, iż starając się o dziecko nie możesz wykonywać wszystkich badań. Jednym z nich jest prześwietlenie promieniami rentgena.
Boli Cię ząb, masz problem z kręgosłupem czy kolanem… Pamiętaj, aby powiadomić badającego Cię lekarza o tym, iż starasz się o dziecko. Jeśli nosisz w sobie maluszka, nie możesz zostać skierowana na badanie RTG.
Dlaczego to takie niebezpieczne?
To, jak bardzo może zaszkodzić badanie RTG w czasie ciąży zależy w głównej mierze od wielkości zastosowanej dawki oraz miejsca ciała, które zostało poddane prześwietleniu. Obecnie lekarze dysponują nowoczesną aparaturą, która umożliwia wysyłanie niewielkich dawek promieni, jednak nawet one stanowią dla płodu potencjalne zagrożenie. Stosowanie większych dawek promieni może przyczynić się do uszkodzenia centralnego układu nerwowego maluszka. Szczególnie narażone są zarodki w pierwszych tygodniach trwania ciąży, kiedy wykształcają się najważniejsze struktury małego organizmu.
Wpływ promieniowania rentgenowskiego na organizm ustępuje bardzo szybko. Dlatego jeśli musisz wykonać badanie RTG, zrób je w pierwszej fazie cyklu – wtedy masz gwarancję, że nie jesteś w ciąży. W drugiej fazie, po jajeczkowaniu, możesz być już w ciąży a więc badania lepiej nie wykonywać.