Moje dziecko nie chce spać
Czy Twoje dziecko nie chce spać lub często się budzi i płacze? Przyczyny problemów ze snem mogą być różne. Oto, dlaczego maluch nie śpi i jak można mu pomóc odpocząć i oddać się w objęcia Orfeusza – boga marzeń sennych.
Akira Kurosawa – japoński reżyser, zwykł mawiać, że każdy człowiek jest geniuszem, kiedy śpi. Warto więc zadbać o dobry i spokojny sen dziecka, tak aby mogło ono odpocząć i zregenerować swoje siły. Kiedy dziecko nie chce spać, należy wykazać się cierpliwością i przede wszystkim poznać przyczyny problemów z zasypianiem, żeby móc zmienić zaistniałą sytuację. Zadbaj więc, o dobre warunku do snu. Znajdź dla dziecka w domu właściwe miejsce na łóżeczko. Nie może ono stać obok kaloryfera, czy naprzeciwko okna od wschodu, gdzie od rana świeci ostre słońce. Wieczorem pokój powinien być wywietrzony, a temperatura wynosić około dwudziestu stopni Celsjusza. W cieplejsze dni możesz zostawiać uchylone okno. Oto najpopularniejsze przyczyny problemów ze snem u dzieci.
Brak rytuałów
Wprowadź zasady. Zasypianiu nie sprzyja nieregularny tryb życia, kiedy dziecko raz kładzie się o 19 i wstaje o 7, a innego dnia nie śpi do 23 i budzi się o 11. Wtedy jego organizm jest rozregulowany. Wprowadź zasady i przestrzegaj ich konsekwentnie. Codziennie kąp malucha o tej samej porze, np. po dobranocce, zakładaj piżamkę, czytaj przed snem. Dopuszczalne są pojedyncze odstępstwa, kiedy np. jesteście na wakacjach. Najważniejsze jest, żeby miało uporządkowany rytm dnia i nocy. Ono nie lubi chaosu. Noworodki i mniejsze niemowlęta lubią być dobrze otulone w kocyk, kołderkę lub rożek.
Niepokój i hałas
Wycisz i uspokój dziecko. Kiedy dziecko jest rozdrażnione i zdenerwowane, może mieć problemy z zasypianiem. Zanim położysz je spać, postaraj się, żeby się wyciszyło. A może chce, aby rodzice zaśpiewali mu kołysankę lub przeczytali bajkę? Zadbaj również o ciszę. Trudno wypoczywa się w hałasie i chaosie. Nie oznacza to jednak, że kiedy dziecko śpi trzeba chodzić na palcach po mieszkaniu. Niemowlęta lepiej zasypiają przy dźwiękach włączonej suszarki do włosów, która przypomina im szum w brzuchu mamy. Starsze czasami wolą słyszeć z drugiego pokoju ciche głosy rodziców, czy grający telewizor. Można im też włączyć cichutko radio. Wtedy czują się bardziej bezpieczne i nie mają wrażenia, że są całkiem same.
Nie zmęczyłem się, więc nie śpię
Nic nie działa lepiej na sen dziecka niż zmęczenie. Oczywiście w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Dzieci uwielbiają poznawać świat, ruszać się, skakać czy gaworzyć w zależności od wieku. Zadbaj więc o atrakcje dla malucha. Zabierz go do parku lub na wycieczkę, pokazuj ciekawe miejsca i opowiadaj o świecie. Z całą pewnością dziecko, które nie miało w trakcie dnia czasu na nudę, lepiej się wyśpi.
Zatkany nos
Niemowlęta nie potrafią oddychać ustami, więc nawet niewielki katar powoduje problemy z oddychaniem. Dlatego przed położeniem malucha do snu dokładnie oczyść mu nos za pomocą specjalnego aspiratora. Nosek można udrożnić również morską wodą w sprayu, która rozpuszcza zaschniętą wydzielinę.
Gdy nic nie pomaga
Kiedy wszystkie metody zawiodą, spróbuj w naturalny sposób pomóc maluchowi zasnąć. Zaparz mu herbatkę uspokajającą, którą można podawać, gdy dziecko ma już miesiąc. Działa ona bardzo delikatnie i nie podrażnia delikatnego układu pokarmowego niemowlaka. Możesz również zapewnić mu pewnego rodzaju bezpieczeństwo, zostawiając w pokoju zapaloną lampę solną. Ma ona lekko pomarańczową, ciepłą barwę i tworzy przyjemny nastrój w pokoju. Możesz również nastawić mu płytę z muzyką przypominającą szum fal czy odgłosy lasu.